PD e Italisë thotë se nuk ka veto ndërsa bisedimet të rifillojnë me 5-Yje

28/08/2019 9:23 AM 0 komente

Lëvizja qeverisëse me 5 yje dhe Partia Demokratike e opozitës në Itali (PD) rifilluan bisedimet të mërkurën mbi formimin e një qeverie të re të udhëhequr nga kryeministri në largim Giuseppe Conte.

Të martën mbrëma negociatat midis dy partive dukeshin në telashe pasi PD akuzoi liderin me 5 yje Luigi Di Maio se kërkonte rolin e zv / kryeministrit pavarësisht kundërshtimit të PD.

Sidoqoftë, Andrea Marcucci, shefi i senatorëve të PD, u tha gazetarëve se u konfirmua një takim me homologun e tij 5 Yje të planifikuar në 06:30 GMT.

I pyetur nëse PD ishte akoma duke kundërshtuar idenë e Di Maio të shërbente si zëvendëskryeministër Marcucci u përgjigj: “Unë nuk mendoj se ka veto”.

 

/REUTERS

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of