“Pensionet, kolona e dytë e nevojshme, po bien lindjet dhe po rritet jetëgjatësia”

08/07/2019 4:17 PM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrintFlet Naim HASA, Administrator, Fondi i Pensionit Vullnetar SIGAL   Skemat shtetërore të pensioneve vihen vazhdimisht në presion, për shkak të faktorëve që lidhen me rënien e lindjeve dhe rritjen e jetëgjatësisë. Kjo do të thotë më pak kontribuues dhe më shumë përfitues, duke thelluar dukshëm deficitin. Shqipëria po përjeton pak a shumë të njëjtën situatë dhe thellimi i saj në dekadat e mëvonshme do të ketë pasoja. Ndaj, një kolonë e dytë në skemën e pensioneve shihet si një […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of