Perparesite e risise ne tregun financiar

30/10/2007 12:00 AM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrint Situata aktuale Në Shqipëri, bankat dhe institucionet financiare në përgjithësi, fondet që ata kanë në valutë (euro) i japin hua po në valutë, duke zbatuar një normë të luhatshme interesi (mesatarisht Euribor+4%), që ndryshon në varësi të tendencës së Euriborit. Në këtë mënyrë bizneset janë të ekspozuara nga dy rreziqe: -Së pari, nëse ata i kanë të ardhurat në lekë janë të rrezikuar nga luhatjet e kursit të këmbimit. Psh nëse leku zhvlerësohet në raport me euron, atyre do […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of