Përpjekje për frenimin e emigracionit, shembuj nga rajoni

22/07/2019 5:52 PM 0 komente

Për momentin, politikëbërësit rajonalë nuk po marrin asnjë vendim strategjik për emigrimin dhe duket se iu mungon përqendrimi dhe maturia për këtë detyrë. Derisa ta bëjnë një gjë të tillë, emigrimi do të vijojë të jetë një çështje e ndjeshme. Nëse marrim një estonez që shkon për të jetuar, për shembull, në Suedi, ai ka një perspektivë krejt tjetër nga shqiptarët, boshnjakët ose serbët që largohen nga Ballkani. Kur ai kthehet në Estoni me përvojën që ka fituar, ai mund […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of