Përshtatja e fasonit

07/12/2020 12:08 PM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrint Karantina e dytë, në shumicën e vendeve të BE-së, rrezikon të çojë në faliment fabrikat shqiptare të fasonit që i shpëtuan valës së parë. Për të mbijetuar, shumë prodhues kanë treguar shkathtësi, duke diversifikuar prodhimin dhe duke gjetur partnerë të rinj tregtarë, përveç Italisë. 37% e fabrikave përshtatën ciklin e prodhimit për veshje mjekësore, ndërsa eksportet e tekstilit dhe këpucëve janë rritur me ritme dyshifrore me Francën, Gjermaninë dhe Britaninë. Prodhuesit shtyjnë parashikimet për rikuperimin pas vitit 2022. Edhe […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of