Pesë Yjet dhe Demokratët po përpiqen të shmangin një qeveri të udhëhequr nga Salvini

27/08/2019 9:21 AM 0 komente

Bisedimet e koalicionit midis Lëvizjes Pesë Yje të Italisë dhe Partisë Demokratike u përshpejtuan, me dy grupet afër një marrëveshjeje që do të bënte Giuseppe Conte të mbetet kryeministër i një aleance të re qeverisëse.

Zëvendëskryeministri Luigi Di Maio i Pesë Yjeve dhe Nicola Zingaretti i Demokratëve zhvilluan bisedime me Conte që zgjati deri në orët e para të martën. Dhe ndërsa demokratët nuk kanë nënshkruar rolin e ri për Conte dhe buxheti i vitit 2020 mbetet një pengesë, të dy palët do të takohen përsëri duke filluar nga ora 11 e mëngjesit të së martës për të vazhduar diskutimet, sipas portalit të lajmeve Ansa.

Progresi siguron optimizëm se të dy grupet mund të arrijnë një marrëveshje që do të shmangte zgjedhjet e përgjithshme të parakohshme. Ekonomia e tretë më e madhe në zonën e euros, e rrënuar nga stanjacioni, nuk mund të përballojë muajt e pasigurisë politike që do të sillnin një votim dhe më pas formimin e një administrate të re.

Obligacionet italiane ishin sot më të larta ndërsa perspektiva e një marrëveshje u përmirësua.

Si Pesë Yje, ashtu edhe Demokratët janë nën presionin e Presidentit Sergio Mattarella, 78 vjeç, detyra e të cilit është të caktojë një Kryeministër të ri ose të shpërndajë parlamentin për të shpallur zgjedhje të reja. Kreu i shtetit dëshiron një përgjigje përfundimtare gjatë raundit të dytë të bisedimeve me drejtuesit e partive, të martën dhe të mërkurën.

 

/BLOOMBERG

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of