Plakja dhe emigracioni

11/05/2020 12:04 PM 0 komente

Popullsia në moshë pune ra me 5628 persona më 2019, më e prekura Vlora   Popullsia në moshë pune ka vijuar me një rënie me mbi 5600 persona gjatë vitit 2019. Sipas të dhënave të INSTAT, popullsia në moshë 15-65 vjeç arriti gjatë vitit të kaluar në 2,369,000 persona, duke pësuar tkurrje vjetore me 0,2%. Shkak kryesor mbetet emigracioni i lartë e shqiptarëve në moshë pune drejt vendeve të tjera, kryesisht BE. Siç shihet nga të dhënat e INSTAT, humbjen […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of