Plan per eksporte te energjise

22/09/2007 12:00 AM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrint Qeveria malazeze ka hartuar një strategji me qëllim reduktimin e varësisë së vendit nga importet e energjisë dhe ta përdorë plotësisht potencialin e energjisë hidrike, shkruan Southeast European Times (SET). Autoritetet po shqyrtojnë investimin e 1.8 miliard euro në një variacion projektesh deri në vitin 2025. Investimet më të mëdha do të jenë për ndërtimin e hidrocentraleve dhe linjave të reja të energjisë. Sipas ekspertëve të qeverisë, Mali i Zi aktualisht përdor vetëm 17% të potencialit të tij të […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of