Po përdoren shumë antibiotikë / Efekti Covid, importet e barnave arrijnë rekord në tetor, rriten 42%

23/11/2020 11:03 AM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrintImportet e barnave shënuan rritje të ndjeshme në tetor, duke arritur një rekord historik, me përjashtim të një muaji në vitin 2014. Sipas të dhënave të INSTAT, importi i produkteve farmaceutike në tetor arriti në vlerën e 2.7 miliardë lekëve, ose 22 milionë euro. Kjo shifër është 42% më e lartë sesa mesatarja mujore e periudhës janar-shtator dhe 34% më e lartë sesa mesatarja mujore e 2019-s. Mjekët, përfaqësuesit e depove farmaceutike dhe farmacistët, të kontaktuar nga ‘Monitor’, thanë se […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of