Popullsia në moshë punë ra me 8,426 persona më 2019, efekti te punësimi

01/07/2019 12:55 PM 0 komente

Pasojat më të dukshme të emigracionit janë reflektuar në tregun i punës, duke qenë se pjesa dërrmuese e të larguarve, përfshirë këtu edhe emigrantët në mënyrë të rregullt, të cilët nuk janë pjesë e shifrave të publikuara në këtë raport, është në moshë pune. Treguesi zyrtar i papunësisë ka rënë dukshëm dy vitet e fundit, por fenomeni pozitiv duket se është ndihmuar nga rënia e popullsisë në moshë pune dhe reforma që zvogëloi mbrojtjen sociale ndaj shtresave në nevojë, të […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of