Por ul parashikimin për vitin 2021 / FMN përmirëson vlerësimin për ekonominë shqiptare në 2020-n

19/04/2021 12:01 PM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrintEkonomia shqiptare ka pasur ecuri më të mirë sesa pritej në vitin 2020, por rimëkëmbja vlerësohet që të jetë më e ngadaltë sesa pritej këtë vit. Fondi Monetar Ndërkombëtar ka publikuar “Pasqyrën Ekonomike Globale 2021”. Sipas tabelave të raportit, rënia ekonomike për vitin 2020 vlerësohet në -3.5%, në nivele të ngjashme me vlerësimet zyrtare të INSTAT, prej -3.31%. Në krahasim me pritshmëritë e raportit të prillit dhe tetorit 2020 prej -7.5%, rënia është shumë më e moderuara. Ndërsa për vitin […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of