Pound vijon të bjerë, parashikohet 1 pound=1 dollarë

09/08/2019 10:20 AM 0 komente

Pound vijon të bjerë, pasi rreziku rritet që Britania mund të largohet nga Bashkimi Evropian pa marrëveshje.

Rupert Harrison, një menaxher fondesh në BlackRock Inc., sheh rrezikun që pound të bjerë në nivelin e tregtisë me dollarin në një Brexit pa marrëveshje. Pamja i bën jehonë parashikimit të fundit të Morgan Stanley që monedha mund të zhytet në 1 dollarë për një rezultat të tillë. Kjo nuk është akoma pikëpamja e shumicës – një studim i Bloomberg këtë muaj vlerësoi se paundi do të rrëshqasë në 1.10 dollarë nëse Britania do të dalë nga blloku pa një marrëveshje.

Kryeministri i ri Boris Johnson ka thënë vazhdimisht se Britania do të largohet nga BE në afatin e 31 tetorit me ose pa një marrëveshje, duke nxitur shqetësimin se kombi është drejtuar për një largim të çrregullt dhe duke parashikuar pesimizmin drejt kileve.

Sterling ra në rreth 7% në tre muajt e fundit, performanca më e keqe midis monedhave kryesore, në rreth 1.2140 dollarë të enjten.

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of