Presidenti me një plan për gjithçka

28/09/2020 11:51 AM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrint Emmanuel Macron ringjall një institucion paslufte për epokën pas Covid-19. Dhe deklaron një masë të jashtëzakonshme stimuluese   Në vitin 1946, teksa Franca doli nga tmerret e luftës, Charles de Gaulle hartoi le Plan, për të rindërtuar vendin e tij të rrënuar, shkruan The Economist. Mbështetur në sloganin “Modernizimi ose dekadentizmi”, plani i parë pesëvjeçar identifikoi gjashtë industri kryesore – qymyri, energjia elektrike, çeliku, transporti, bujqësia e mekanizuar dhe çimento – mbi të cilat Franca do të ndërtonte një […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of