Prodhoen 22.000 ton vaj. Olim zoteron 40% te tregut vendas

22/09/2007 12:00 AM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrint Ajo që vihet re nga të dhënat e Ministrisë së Bujqësisë është rritja e vazhdueshme e përpunimit të vajit nga kompanitë vendase. Në 2006-ën rezultojnë të kenë dalë nga fabrikat shqiptare rreth 22 mijë ton vaj i rafinuar ose rreth 3.4 miliard lekë. Nga të dhënat e importit është e vështirë të nxirret vlera e vajit të gatshëm, për shkak se një pjesë e madhe e vajit hyn e parafinuar dhe përpunohet në tregun vendas. Por, sipas industrialistëve konsumi […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of