Prodhuesi gjerman i pjesëve të makinave hap fabrikë në Serbi

31/10/2019 9:46 AM 0 komente

Prodhuesi gjerman i pjesëve të veturave Brose planifikon të investojë 180 milion euro (200 milion dollarë) në ndërtimin e një fabrike në Pancevo, në veri të Serbisë.

Kompania gjithashtu planifikon të fillojë një qendër kërkimi dhe zhvillimi (R&D) në Serbi, tha qeveria në një deklaratë të martën.

“Kompania do të hapë një fabrikë për motorë elektrikë për kontrollorët me 1.100 të punësuar dhe 460 prej tyre do të jenë inxhinierë të kualifikuar,” tha Presidenti serb Aleksandar Vucic, në faqen e internetit të agjencisë së lajmeve Tanjug.

Paga mesatare neto në fabrikë do të jetë rreth 1.700 euro, tha Vuçiç pas nënshkrimit të një marrëveshje për projektin nga përfaqësuesit e Brose dhe ministrisë serbe të ekonomisë.

Brose është aktive në prodhimin e motorëve elektronikë, si dhe sistemet e dyerve dhe sediljeve. Kompania ka 26,000 punonjës që punojnë në 63 vende në 23 vende, sipas të dhënave nga faqja e internetit e korporatës.

/SEENEWS

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of