Projekti 36 milionë euro 2,2 km, dy mbikalime dhe një nënkalim te “Shqiponja”

13/11/2019 12:07 PM 1 koment

Projekti i rindërtimit të Unazës së madhe, nga rrethi rrotullimi i sheshit Shqiponja deri tek pallati me shigjeta do të kushtojë 36 milionë euro. Gjithsej janë 2.2 km rrugë që do të ndërtohen, të cilat janë ndarë në tre lote.

Do të ndërtohen gjithashtu 2 mbikalime edhe një nënkalim. Pikërisht loti i tretë do të jetë nënkalimi që do të ndërtohet tek rrethrrotullimi i sheshit Shqiponja.

Kosto e tij është rreth 14 milionë euro. Unaza do të jetë rrugë e kategorisë A, pra autostrada me lëvizje të pandërprerë, ndërkohë që do të ndërtohen dhe rrugët dytësore, që do të lidhin lagjet e zonës me Unazën.

Puna do të zgjasë rreth 2 vite sipas ARRSH dhe pritet të nisë javës tjetër. Me përfundimin e punimeve lëvizja e automjeteve në këtë segment do të jetë e njëjtë me lëvizjen aktuale të automjeteve në segmentin tjetër të Unazës, pallati me shigjeta, Komuna Parisit-TEG.

Top Channel

1
Komente

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Tom Ndoci Recent comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
Tom Ndoci
Guest
Tom Ndoci

Ne lidhje me koston nuk mund te prononcohem pasi duhen llogaritje duhen specialiste perkates per vlere e kostos a eshte e argumentuar apo jo.
Por per Tiranen dhe te gjithe ata qe udhetojne me makine eshte nje zgjidhje shume e mire e pa llogaritshme.
Imgjino stresin qe na shkakton kjo rruge sot.