Transformim dixhital i kompanive shqiptare

Fillimi i pandemisë në vitin 2020 solli mbylljen e shumë projekteve, pasi shoqëritë e huaja u detyruan të ishin më konservatore në investimet e tyre në IT. Por, sipas Gjergji Robo, ekspert i fushës të cilin e kemi ftuar në Monitor Brief Insight, pandemia solli…

Te Fundit nga Koronavirus

EMA rekomandon autorizimin e pilulës Pfizer për trajtimin e Covid-19

Agjencia Europiane e Barnave (EMA) ka rekomanduar autorizimin për përdorimin e medikamentit antiviral të koronavirusit që është zhvilluar nga Pfizer, në të 27-ta vendet e Bashkimit…


Danimarka heq të gjitha kufizimet e Covid, nga 1 shkurti

Danimarka do të heqë të gjitha masat kufizuese për Covid-19, pasi shtrimet dhe vdekjet nga Omicron mbeten të qëndrueshme…

27/01/2022 3:23 PM

Studimi në Angli/ Mbi dy të tretat e rasteve me Omicron janë ri-infektime

Omicron ka zëvendësuar pothuajse plotësisht variantin e mëparshëm dominues të Covid-19 në Angli, Deltan. Sipas një studimi të ri,…

27/01/2022 2:00 PM

Pfizer dhe BioNTech fillojnë provat klinike për vaksinën specifike kundër Omicron

Pfizer dhe BioNTech kanë filluar një provë klinike për vaksinën specifike të zhvilluar prej tyre, e cila do të…

26/01/2022 10:49 AM

Kosova

BERZH jep 1 milion euro për bizneset e vogla në Kosovë

Banka Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZH) nënshkroi një paketë të asistencës teknike prej 1 milion Euro, e financuar nga Bashkimi Evropian (BE), për ndërmarrjet e…


Kosova dhe Gjermania afër marrëveshjes për njohjen e patentave, më 11 shkurt votimi përfundimtar

Njohja e patentë-shoferëve të Kosovës në Gjermani është vetëm edhe disa hapa larg. Këtë e bëri të ditur sot…

27/01/2022 9:51 AM

Situatë alarmante në Kosovë; Mbi 25 mijë raste aktive, vetëm sot mbi 4 mijë raste pozitive

Shifra alarmante përmban sot raporti i Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike. Katër mijë e 397 persona kanë rezultuar pozitivë…

26/01/2022 4:41 PM

Qeveria miraton dy projektligje: Lehtësi doganore Kosovë – Shqipëri dhe njohje e stazhit të punës

Në mbledhjen e sotme të qeverisë, është miratuar Projektligji për ratifikimin e marrëveshjes së Republikës së Kosovës dhe asaj…

26/01/2022 12:26 PM

Europa

Beteja e Cloud po ashpërsohet

Kompanitë e reja po përpiqen të rrëzojnë nga froni AWS, Microsoft Azure dhe Google Cloud Platform, shkruan The Economist   Sa para keni shpenzuar sot në…


Bota do të përballet me një mungesë prej 13 milionë infermierësh në vitin 2030

Numri i punonjësve që janë pjesë e sistemit të kujdesit shëndetësor është reduktuar ndjeshëm në të gjithë botën, si…

26/01/2022 2:47 PM

Rimëkëmbja ekonomike e Eurozonës po i mbijeton valës Omicron

Sipas analizës së të dhënave me frekuencë të lartë nga Financial Times, varianti Omicron po shkakton shumë më pak…

24/01/2022 2:00 PM

EQL: Rreziku i inflacionit i detyron bankat qendrore të rrisin normat e interesit

Ndërprerjet në zinxhirët e furnizimit ndikuan rëndë në Europën Qendrore dhe Lindore (EQL) në tremujorin e tretë, ndërsa varianti…

22/01/2022 10:25 PM

Rajoni

Bullgaria dhe Rumania kanë pasur përfitime dhe pengesa që kur janë anëtarësuar në BE

Pesëmbëdhjetë vjet pasi Rumania dhe Bullgaria u bënë pjesë e Bashkimit Europian, shumë banorë thonë se të dyja vendet ish-komuniste, janë në një gjendje më të…


Të rinjtë e aftë po largohen nga Ballkani Perëndimor 

Ballkani Perëndimor po përballet me një krizë emigracioni.  Kjo është veçanërisht e dukshme në Maqedoninë e Veriut, siç tregon…

25/01/2022 3:15 PM

Ballkani Perëndimor, BEI vazhdon të investojë në sigurinë energjetike

Banka Europiane e Investimeve (BEI) po vazhdon të investojë në sigurinë energjetike të Ballkanit Perëndimor, duke dhënë një kredi…

22/01/2022 10:33 PM

Rio Tinto pezullon ndërtimin e minierës së litiumit në Serbi

Kompania Rio Tinto do të pezullojë projektin e minierës së litiumit në Serbinë Perëndimore, raportoi një agjenci lajmesh, duke…

21/01/2022 10:29 PM

Te Tjera nga Bota

Ekonomia amerikane rritet me ritmin më të shpejtë të shumë dekadave

Ekonomia e SHBA-së vitin e kaluar u rrit me ritmin më të shpejtë të shumë dekadave, pasi rënies që pati nga izolimet e pandemisë. Shifrat zyrtare…


Mungesa globale e çipave, SHBA thotë se stoqet e firmave kanë rënë

Departamenti i Tregtisë në SHBA ka paralajmëruar se prodhuesit janë përballur me rënie të stoqeve të gjysmëpërçuesve, si rrjedhojë…

27/01/2022 11:57 AM

FMN ul parashikimin për rritjen e ekonomisë globale në 4.4% në 2022

Fondi Monetar Ndërkombëtar ka ulur parashikimin për rritjen e ekonomisë globale për këtë vit pasi rastet në rritje të…

26/01/2022 12:36 PM

Gara globale e 5G-së, Bashkimi Europian po nxitet të përshpejtojë ritmin

Ndërsa Shtetet e Bashkuara po përballen me problemet që ka shkaktuar në linjat ajrore përhapja e rrjetit 5G, një…

25/01/2022 11:35 AM

Makina

Toyota mbetet shitësi më i madh i makinave në botë, rrit epërsinë ndaj VW

Japan's Toyota Motor Co (7203.T) tha sot se shitjet e saj të automjeteve u rritën me 10.1% vitin e kaluar, duke e bërë shtëpinë më të…


Lamborghini u thotë lamtumirë motorëve me benzinë

Modeli i parë elektrik mund të jetë një crossover   Qëndrueshmëri, ndryshime klimatike dhe vëmendje ndaj mjedisit. Këto janë…

26/01/2022 6:17 PM

Volkswagen e Bosch, marrëveshje për software për drejtimin autonom

Divizioni software i Volkswagen (VOWG_p.DE) Cariad dhe distributori i automjeteve Bosch do të bashkëpunojnë për të zhvilluar një software…

25/01/2022 3:45 PM

Elektrifikim dhe diversifikim, si Ford arriti 100 miliardë $ kapitalizim për herë të parë

Tranzicioni drejt makinave elektrike ka shtyrë Ford të kalojë, për herë të parë në histori, 100 miliardë dollarw në…

19/01/2022 3:43 PM

Teknologji

Disney+do të lançohet në 42 vende të tjera këtë verë, mes tyre dhe Shqipëria

Këtë verë, Disney+ do të lançohet në 42 vende të tjera dhe në 11 territore në Europë, Lindjen e Mesme dhe Afrikë. Vende të reja të…


Apple, shitjet dhe të ardhurat, mundin parashikimet

Cook: Zinxhiri i furnizimit po përmirësohet   CEO i Apple, Tim Cook, tha të enjten se sfidat e zinxhirit…

28/01/2022 11:02 AM

Mobile World Congress 2022, panairi i teknologjisë në Barcelonë, në rrezik

Pas vështirësive me të cilat u përball Consumer Electronic Show në Las Vegas, panairi më i madh i teknologjisë…

26/01/2022 4:34 PM

Makina fluturuese “AirCar” merr certifikatën e vlefshmërisë

Një makinë fluturuese, e cila mund të arrijë shpejtësinë (160 km/h) dhe lartësi mbi 2500 metra është pajisur me…

25/01/2022 1:52 PM

Menaxhim

5 këshillat më të mira për të gjetur punën që ju pëlqen

Gjetja e një pune që ju pëlqen është e rëndësishme për çdo punonjës që i dedikon punës së tij të paktën 40 orë në javë. Pavarësisht…


Si t’i përgjigjeni pyetjes “Cilat janë pikat tuaja të dobëta?” në një intervistë pune

Mos jeni duke u përgatitur për një intervistë pune dhe po bëni një listë të pyetjeve që mund t'ju…

27/01/2022 12:02 PM

3 këshilla të thjeshta për të marrë vendime më të mira

Arritja e qëllimit që i keni vendosur vetes mund të jetë diҫka sfiduese, sidomos nëse nuk dini hapat që…

26/01/2022 5:23 PM

5 këshilla për të kuptuar se çfarë kërkoni nga puna e ardhshme

Dy vitet e fundit na kanë bërë të gjithëve të rivlerësojmë atë që duam në të vërtetë. Puna nga…

25/01/2022 4:19 PM

Sport

Real Madrid, marrëveshje 400 mln € me “Legends” për shfrytëzimin e “Bernabéu”

Presidenti i Real Madrid, Florentino Pérez, arriti një marrëveshje për shfrytëzimin komercial të stadiumit të ri “Santiago Bernabéu”, me shoqërinë amerikane “Legends”, e specializuar prej 25 vjetësh…


Sponsorët heshtin, Djokovic rrezikon të ‘humbasë’ miliona dollarë në fushë

Kompanitë që vitin e kaluar, sipas vlerësimeve të Forbes, investuan 30 milionë dollarë në sponsorizime te Novak Djokovic, zgjodhën…

22/01/2022 10:03 PM

Efekti i Premier League në ekonominë e Mbretërisë së Bashkuar kapërcen 7.6 mld paund

Industria e futbollit, konfirmon, edhe një herë, ndikimin e madh në ekonomi. Në mënyrë të veçantë, Premier League, e…

21/01/2022 3:17 PM

Atletet më të paguara, rekord të ardhurash 167 milionë dollarë në vitin 2021

Shumë aspekte shkaktojnë ende shqetësime në botën e sportit për femra: pabarazia sa u përket pagave dhe strukturave, kushtet…

15/01/2022 10:03 PM

Life Style

Treni turistik Eastern Express në Turqi, udhëtim në peizazhet me borë të Anadollit

Treni turistik Doğu Ekspresi (Ekspresi Turistik i Lindjes), me një atmosferë festive në bordin e tij, përshkon Turqinë përmes peizazheve të Anadollit të mbuluara nga bora.…


Matera, qyteti më mikpritës në botë për vitin 2022

Kjo zbulohet në edicionin e Travel Awards të Booking.com, me 232 milionë vlerësime të verifikuara të udhëtarëve realë. Gorenjska…

27/01/2022 9:20 AM

Në Amsterdam fillon sezoni i tulipanëve

Tulipanë në një varkë që lundron nëpër rrugët ujore të Amsterdamit, duke shpërndarë buqeta për kalimtarët: e çfarë mund…

26/01/2022 5:15 PM

Hotelet me “5 yje” më të bukura në botë, sipas Instagram

Një studim i kohëve të fundit nga money.co.uk, një faqe financiare me qendër në Mbretërinë e Bashkuar, zbuloi së…

25/01/2022 4:08 PM