Prova e fuqise

09/10/2010 12:00 AM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrintNderhyrjet e sotme te monedhat do ta ndihmojne apo demtojne ekonomine boterorer 25 vjet më parë, ministrat e Financave të Amerikës, Japonisë, Britanisë, Francës dhe Gjermanisë Perëndimore u takuan në një hotel luksoz, hotel “Plaza”, në Nju Jork dhe ranë dakord të nënçmonin dollarin. “Marrëveshja Plaza” kishte të bënte me një paketë politikash të koordinuara. Dollari, në përputhje me marrëveshjen, ra me më shumë se 50% kundrejt markës gjermane dhe jenit në 1987-n. Marrëveshja ende shihet si një nivel i […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of