PS, votat përfundimtare të kandidatëve dhe mandatet surprizë sipas qarqeve 

29/04/2021 5:07 PM 0 komente

Procesi i numërimit të votave për zgjedhjen e kandidatëve për deputetë të Partisë Socialiste, në legjislaturën 2021-2025 është drejt përfundimit. Numërimi ka përfunduar edhe në Tiranë dhe Durrës.

Më i votuari në rang kombëtar është Kryetari i PS, Edi Rama i cili kandidoi në qarqet Vlorë dhe Durrës, mori rreth 27 mijë vota.

Ndërsa i dyti më i votuar në rang kombëtar është Taulant Balla me mbi 21 mijë vota. Herësi është thyer nga dy kandidatë, Fatmir Xhafa, Ornaldo Rakipi në Tiranë, duke zhvendosur nga listat e sigurta Ervin Bushatin dhe Fidel Yllin.

Lista e Partisë Socialiste vjen me surpriza, pasi kandidatë që nuk kishin shumë lidhje organike me PS-në kanë marrë një numër të madh votash në krahasim me figurat e tjera më të njohura në Partinë Socialiste.

Rezultatet sipas qarqeve janë:

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of