Pse jemi kaq pak produktive

22/09/2007 12:00 AM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrint Ekonomia shqiptare është e bazuar në ndërmarrje të vogla, të cilat kanë produktivitet të ulët, sepse nuk arrijnë të përfitojnë nga ekonomia e shkallës (faktorët që bëjnë që kostoja mesatare e prodhimit të një produkti të ulet me rritjen e volumit të prodhimit të tij). Kjo situatë përbën një problem dhe pengesë tepër serioze në kushtet e hapjes së tregjeve.  Firmat shqiptare nuk shquhen për shpenzime të larta në kërkim zhvillim (madje vetëm pak ndërmarrje të mëdha e […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of