Editorial

Një editorial ndryshe!

“Nëse do të bëhej një tabelë ku të renditen vendet në raport me burimet natyrore që ato kanë, në krye të saj me siguri do të ishte Rusia.…

Sipërmarrësja që solli NASA-n në Shqipëri

Në episodin e radhës të podcastit "Business Plus" do të vendosim si kryefjalë të bisedës teknologjinë dhe se si investimi në këtë sektor të së ardhmes, mbledh fryte të mira. E ftuara e sotme Hatixhe Bilibashi, themeluese e ICT Academy dhe STEM Albania. Ky podkast…

Kosova

Mbi 500 milionë euro import brenda një muaji, Kosova e “zhytur” në mallrat e huaja

Gjatë vitiT të kaluar, vlera e mallrave të importuara ishte 5.8 miliardë euro. Kurse, vetëm gjatë muajit prill të këtij viti, Kosova ka importuar mbi 500…


CEFTA konsiderohet mekanizëm i domosdoshëm për Kosovën

“CEFTA është një mekanizëm i domosdoshëm për Kosovën, sepse na obligon t’i zbatojmë obligimet që kanë dalë nga Samiti…

22/05/2024 3:00 PM

Kosova e ShBA-ja nënshkruajnë memorandum bashkëpunimi në fushën e turizmit

Kryetari i Odes Ekonomike të Kosovës, Lulzim Rafuna, ka marrë pjesë në Forumin Ekonomik Transatlantik të Evropës Juglindore që…

22/05/2024 10:03 AM

Prezantohet platforma “Made in Kosova”, synohet tërheqja e investimeve të huaja

Është prezantuar platforma dhe këndi “Made in Kosova” që synon të ndërtojë një imazh ndërkombëtar të Kosovës përmes misioneve…

15/05/2024 2:05 PM

Europa

“Biznesi” i humbjes së peshës

Si këshillat në rrjete sociale për humbje peshe kanë nxitur kërkesën për medikamentin e diabetit Ozempic. Bota tani po përballet me mungesën e tij dhe po…


Teknologjia e shëndetit

Inteligjenca Artificiale do t'ju vizitojë njëlloj si një mjek. Inteligjenca Artificiale është shumë premtuese në kujdesin shëndetësor. Por ajo…

24/05/2024 10:02 PM

Ekonomia gjermane rritet lehtë në tremujorin e parë të 2024

Rritja e tregtisë së jashtme, ka bërë një rrugë të gjatë për të mbështetur shifrën më të lartë të…

24/05/2024 1:53 PM

Spanja shënon rekord turistik në garën për të kapur Francën

Rritja e vizitorëve, ngjalli reagimin e disa spanjollëve dhe kërkesat për veprim të qeverisë. Spanja tërhoqi një numër rekord…

23/05/2024 2:39 PM

Rajoni

Gratë në tregun e punës/ Kush qëndron më mirë: Kosova, Shqipëria, Mali i Zi, Maqedonia e Veriut apo Serbia

Demokracia për Zhvillim (D4D) e Kosovës ka publikuar sfidat, dhe problemet me të cilat përballen gratë dhe rëndësia e tyre në shoqëri, nga pesë rajone, Kosova,…


Sektori kroat i bujqësisë nuk e ka përqafuar (ende) dixhitalizimin

Tani për tani, vetëm rreth 10% e të gjithë sektorit bujqësor kroat po përdor dixhitalizimin. Kjo është një shifër…

15/05/2024 1:41 PM

Qyteti smart më i madh në Europë po ngrihet në Greqi

Përgjatë bregut të Athinës, një kompleks i madh shtëpish, hotelesh, marinash dhe më shumë, po merr formë. Në vijën…

07/05/2024 3:20 PM

Faktorët ndikues mbi shportën e konsumatorit dhe standardin e jetës

Qeveria e Maqedonisë së Veriut dhe institucionet e saj duhet të ndërmarrin masa të balancuara që adresojnë nevojat e…

29/03/2024 10:04 PM

Të Tjera nga Bota

Ministrat e Financave të G7 mendojnë t’i japin borxh Ukrainës, nga interesat e aseteve të ngrira ruse

Ministrat e Financave të G7 janë mbledhur në brigjet e Lago Maggiore në Itali, për të diskutuar përfitimet nga rezervat e pamobilizuara ruse për Ukrainën. SHBA-ja…


Rritja e pagave në Eurozonë përkon me paralajmërimet për inflacionin drejtuar BQE

Paga e negociuar, u rrit me 4.7% nga një vit më parë në tremujorin e parë; Zyrtarët u përqendruan…

23/05/2024 2:40 PM

Deficiti tregtar i BE-së me Kinën tkurret në nivelin më të ulët që nga 2021

Kërkesa e dobët e brendshme dhe tarifat e SHBA-së ndaj Kinës, i japin shtysë eksporteve transatlantike të Europës. Deficiti…

22/05/2024 2:17 PM

Nafta bie pasi perspektiva e normës së interesit të Fed rrit frikën e kërkesës

Çmimet e naftës, ranë me më shumë se 1 dollarë, duke zgjeruar humbjet në pritjet e investitorëve, se inflacioni…

21/05/2024 2:21 PM

Makina

Portet europiane shndërrohen në parkingje

Copyright Haven van Antwerpen-Brugge/Porti Antwerp-Bruges   Shitjet e makinave elektrike në Europë janë relativisht të ulëta, por kjo është vetëm një nga arsyet sepse makinat po…


Eksportet e makinave në Kinë arritën rekord të lartë në prill

Ndërkohë, shitjet brenda vendit u tkurrën   Eksportet e makinave në Kinë arritën një rekord të lartë në prill,…

10/05/2024 4:04 PM

BMW thotë se kostot dhe çmimet e ulëta të makinave të përdorura do të ndikojnë te fitimi para taksave në 2024

BMW deklaroi të mërkurën se pret një rënie të lehtë të fitimit para taksave këtë vit për shkak të…

08/05/2024 4:11 PM

Ferrari prezanton dy makina të reja me motor V12

Prodhuesi i makinave sportive luksoze Ferrari prezantoi dy modele të reja, 12Cilindri dhe 12Cilindri Spider, që u drejtohen adhuruesve…

03/05/2024 3:32 PM

Teknologji

Europa vendos standarde për pjesën tjetër të botës me ligjet e rëndësishme të IA

Rregullat europiane mbi Inteligjencën Artificiale do të hyjnë në fuqi muajin e ardhshëm, pasi vendet e BE-së miratuan të martën një marrëveshje politike të arritur në…


FMN: Stabiliteti financiar global, në rrezik për shkak të kërcënimeve kibernetike

“Nevoja për bashkëpunimin global mes kompanive publike dhe private nuk ka qenë kurrë kaq e fortë, mbi të gjitha…

20/05/2024 10:00 AM

BE, hetim Meta-s mbi rreziqet e sigurisë së fëmijëve

Autoritetet rregullatore të BE-së deklaruan sot se mediat sociale të “Meta Platform”, Facebook dhe Instagram, do të hetohen për…

16/05/2024 3:00 PM

Pse Spotify po lufton ende me Apple në Europë

Në mars, Komisioni Europian e dënoi Apple në një aksion antitrust për kufizimet e vendosura në App Store ndaj…

13/05/2024 3:47 PM

Menaxhim

Ky vend mesdhetar ka filluar të ofrojë viza për nomadët dixhitalë

Për t'u kualifikuar, do t'ju duhet të keni të ardhura mujore prej të paktën 3,000 dollarë, dhe nëse miratohet, mund të jetoni dhe punoni atje deri…


Dhjetë vendet më të mira për udhëtime dhe turizëm

Lëvizjet e turistëve ndërkombëtarë në botë pritet të arrijnë nivelet para pandemisë në vitin 2024. Por, rimëkëmbja e sektorit…

25/05/2024 4:00 PM

Shenja që eprori juaj po bën minimumin në punë

Puna nuk është e thjeshtë, por mund të jetë edhe më e vështirë, nëse ka konflikt ndërpersonal. Nëse jeni…

23/05/2024 5:30 PM

Drejtues, dëgjoni punonjësit tuaj!

Gjithçka filloi kur, një burrë hapi një pako biskota Oreo, vetëm për të gjetur biskotat të thërrmuara. I zhgënjyer,…

22/05/2024 1:30 PM

Sport

Forbes / 50 atletët më të paguar në botë

Revista e specializuar “Forbes” publikoi edhe për vitin 2024 klasifikimin e atletëve më të paguar në botë. 10 atletët e parë më të paguar të vitit…


Raporti / Migrimi i lojtarëve është ende një trend në rritje

Studimi i fundit i CIES Football Observatory zbuloi një rritje të lojtarëve të huaj për vitin 2024, duke shënuar…

15/05/2024 5:22 PM

Tregu europian i sponsorizimeve arrin rekordin 30.9 miliardë euro

Sipas një studimi të fundit të European Sponsorship Association (ESA) në bashkëpunim me Nielsen Sports, tregu europian i sponsorizimeve…

18/03/2024 4:42 PM

Merkato e transferimit në dimër regjistroi 1.46 mld dollarë në shitje, për 5.073 transferime lojtarësh

Ndërkohë që klubet e Premier League u kursyen në merkaton e transferimeve në janar, merkatoja e dimrit gjithsesi regjistroi…

15/02/2024 10:12 AM

Life Style

Lojërat Olimpike të Parisit, rikthehet noti në lumin Senë

Mbi njëqind vjet më parë, Lojërat Olimpike të Parisit të vitit 1900, zhvilluan aktivitetet e kanotazhit dhe notit në lumin Senë, dhe në pak më shumë…


Venecia fiton 1 milion euro në 11 ditët e para të vendosjes së taksës turistike

Më 25 prill, Venecia filloi zbatimin e tarifës për hyrjen në qytet, për udhëtarët ditorë. Periudha e provës për…

24/05/2024 2:00 PM

Vilnius është qyteti më i lirë për të kaluar pushimet në Europë

Për turistët, që kërkojnë pushime ekonomike në Europë këtë vit, ka lajme të mira. Një raport i ri, që…

23/05/2024 3:30 PM

Si u ndërtuan piramidat e Gizës, zbulohet misteri 4000-vjeçar

Një degë lumi e sapozbuluar, e fshehur nën rërën e shkretëtirës dhe tokat bujqësore, besohet se është përdorur për…

22/05/2024 3:30 PM