Rajon / Hyrja në euro mund të ekspozojë Bullgarinë dhe Kroacinë ndaj dobësive të politikës ekonomike

25/01/2021 8:36 AM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrintMiratimi i ardhshëm i euros në Bullgari dhe Kroaci, pavarësisht përfitimeve, mund të krijojë dobësi për dy vendet për sa i përket politikës ekonomike, deklaroi Banka Qendrore Europiane (BQE). Miratimi i një monedhe globale si tender ligjor nxit stabilitetin monetar, i cili nga ana tjetër manifestohet në një mjedis të qëndrueshëm dhe me normë reale interesi, por ky përfitim mund të ekspozojë gjithashtu vendin ndaj dobësive nëse stabiliteti monetar konsiderohet si një zëvendësim i politikave ekonomike, tha BQE në buletinin […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of