Rama: Ndalohen pagesat e qirave per bizneset e vogla dhe familjarët që kanë ndalur punën

02/04/2020 1:31 PM 2 komente

Pagesat e qirave për bizneset e vogla apo familjarët që kanë ndalur punën, për shkak të koronavirusit do të ndalohen, njofton kryeministri Rama. Qiradhënësit që kërkojnë pagesën mujore të këtyre subjekteve do të penalizohen pesëfish.

“Me aktin normativ për masat e veçanta do të ndalohen pagesat e qirave nga ana e bizneseve të vogla dhe familjarëve të regjistruar në punë, që kanë ndaluar punën për shkak të luftës!

Kush ka humbur punën në të zezë dhe ka këtë hall, mund të përfitojë nga kjo masë vetëm duke denoncuar punëdhënësin!

Qiradhënësit do të ndalohen t’u kërkojnë pagesën mujore këtyre subjekteve, ose do të penalizohen me gjobë sa pesëfishi i vlerës së qirasë përkatëse!

Për çdo rast presioni nga qiradhënësit, subjektet qiramarrës të dy kategorive të mësipërme, të drejtohen në faqen online të Drejtorisë së Përgjithshme të Tatimeve!”

2
Komente

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
ShqiperiaIsmaili Recent comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
Shqiperia
Guest
Shqiperia

Po qiraja 2-3 qind mije leke ne muaj po i zoti dyqanit ky do ushqehet ajo qira eshte per te ngrene buke shteti ben mire ti paguaje vete te gjtha se ka gjithe jeten qe e vjel popullin dhe tani eshte rasti tja ktheje mrapa dhe jo dhe jo nje pronar me nje dyqan te vogel se ato jane leke per buke

Ismaili
Guest
Ismaili

Jam pa punë që kur erdhi korona virusi në Shqipëri dhe nuk kam të ardhura