Editorial

Kryeministri dhe mazhoranca, që “ngatërrojnë” (qëllimisht) të pasurit!

Në shtator të vitit 2015, qeveria shpalli se nisi një nga aksionet më të mëdha kundër informalitetit në ekonomi. Fokusi fillimisht ishte biznesi i vogël. Frika dhe terrori…

Nr: 1032 monitor 1032 Abonohuni
Shfletoni MONITOR Dixhital

Panairi Ndërkombëtar i Turizmit, çfarë pritet

Pak ditë na ndajnë nga Panairi Ndërkombëtar i Turizmit, një event i rëndësishëm, para nisjes së sezonit veror në vendin tonë. Për të folur rreth specifikave të këtij organizimi, kemi ftuar në Monitor Brief Insight, Aulona Hoxha, drejtoreshë ekzekutive e Expocity Albania.

Kosova

Kosova me plot festivale, çfarë përfiton ekonomia nga mbajtja e tyre

Në Kosovë, prej shumë vitesh, mbahen disa festivale ndërkombëtare, siç janë “Sunny Hill Festival”, “Dokufest”, “Pri Film Fest”, “Chopin Fest”, “Remusica”, “Anibar”, “Jazzfest”, “Manifesta” etj. Këto…


FMN-ja kundër tërheqjes së Trustit dhe anulimit të tarifave të energjisë në Kosovë

Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) ka dalë kundër iniciativës për tërheqjen e 30 për qind të kursimeve nga Trusti dhe…

27/05/2022 1:00 PM

Në Kosovë, nis shpërndarja e 100 eurove për punëtorët e sektorit privat

Ka nisur të enjten shpërndarja e 100 eurove për punëtorët e sektorit privat në Kosovë. Sipas Qeverisë këto para…

26/05/2022 3:00 PM

Rritja e çmimeve nuk ka të ndalur në Kosovë: Shtrenjtohen përsëri vaji, vezët dhe qumështi 

Rritja e çmimeve nuk ka të ndalur në Kosovë. Produktet kryesore të ushqimit përsëri janë shtrenjtuar. Vaji, vezët dhe…

25/05/2022 7:00 PM

Europa

Barra e rëndë e luftës

Europa Lindore po jep përgjigjen më të ashpër ndaj Rusisë. Ekonomitë e Europës Lindore do të ndiejnë efektet e luftës për dekada me radhë, shkruan The…


Rrëzimi i Londongrad-it

Si mund të zgjidhet problemi i parave të pista në Britani? Në mënyrë që qeveria të përballet me oligarkët,…

27/05/2022 10:00 PM

Mbretëria e Bashkuar takson me 6 miliardë dollarë kompanitë e naftës dhe të gazit

Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar do të vendosë një taksë prej 5 miliardë paund (6.3 miliardë dollarë) mbi fitimet…

27/05/2022 2:38 PM

Mbretëria e Bashkuar do të ofrojë një paketë mbështetjeje prej 10 miliardë paund për faturat e energjisë

Një paketë mbështetjeje prej 10 miliardë paund do të prezantohet nga qeveria për të ndihmuar konsumatorët familjarë me faturat…

26/05/2022 2:20 PM

Rajoni

Serbi, rimëkëmbja rrezikohet nga krizat globale

Rritja ekonomike e Serbisë do të ngadalësohet këtë vit, pasi një sërë krizash globale, përfshirë luftën në Ukrainë, do të dëmtojnë ekonominë botërore. Rritja e PBB-së…


Rritja e çmimeve të gazit natyror nuk do të sjellë vetëm falimentimin e ndërmarrjeve, por edhe të shumë bullgarëve

Pas refuzimit të qeverisë bullgare për të paguar gazin natyror nga Rusia në rubla, pritej vendimi i Moskës për…

28/05/2022 10:00 AM

Rumani/ Zyrtarizohet projekti offshore Neptun Deep 

Kryeministri rumun, Nicolae Ciuca, dhe ministri i Energjisë, Virgil Popesku, janë ndër zyrtarët që morën pjesë në nënshkrimin e…

23/05/2022 2:47 PM

Nën trysninë e Perëndimit mbi Rusinë, Serbia mund të vështrojë nga Kina

Serbia është nën presion të madh për politikën e saj ndaj Rusisë, për shkak të ngjarjeve aktuale në Ukrainë.…

21/05/2022 10:32 PM

Të Tjera nga Bota

Banka Qendrore e Rusisë ul normën bazë të interesit në 11%

Banka Qendrore e Rusisë uli të enjten normën bazë të interesit nga 14% në 11%, duke përmendur një reduktim të inflacionit dhe fuqizimin e rublës. Pas…


Instituti i Financave Ndërkombëtare përgjysmon vlerësimin për rritjen ekonomike globale në vitin 2022

Instituti i Financave Ndërkombëtare ka përgjysmuar perspektivën e rritjes së prodhimin global për vitin 2022, duke përmendur efektet ekonomike…

26/05/2022 11:56 AM

Stiglitz: Rritja e normave të Fed-it po dëmton ekonominë, nuk do të rregullojë inflacionin

Ekonomia e SHBA-së ka nevojë për ndërhyrje nga kahu i ofertës dhe jo për rritje të normave të interesit…

25/05/2022 1:57 PM

Davos 2022: Jemi në mes të krizës së parë globale të energjisë

Bota po përjeton krizën e parë globale të energjisë. Përgjigjja nuk mund të jetë shtimi i lëndëve djegëse fosile,…

24/05/2022 12:25 PM

Të Fundit nga Koronavirus

Pfizer paralajmëron për ‘valë të vazhdueshme’ të Covid ndërsa vetëkënaqësia rritet

Shefi ekzekutiv Albert Bourla nis planin për të ofruar ilaçe me kosto më të ulët për kombet më të varfra Rritja e vetëkënaqësisë ndaj Covid-19 dhe…


Vaksinat kundër Covid janë të sigurta për gratë shtatzëna dhe ulin rrezikun e humbjes së foshnjes gjatë shtatzënisë

Mjekët kanë theksuar rëndësinë e vaksinimit kundër Covid për gratë shtatzëna pasi një studim i madh zbuloi se vaksinat…

11/05/2022 11:12 AM

OBSH: Numri total i vdekjeve nga Covid-19 është gati tre herë më i lartë se sa raportohet

Rreth 14.9 milionë njerëz në mbarë botën kanë humbur jetën si rezultat i drejtpërdrejtë ose i tërthortë i Covid-19…

06/05/2022 10:15 AM

“Virusi nën kontroll”, Danimarka ndalon programin e saj të vaksinimit

Danimarka është bërë vendi i parë në botë që ndalon programin e saj të vaksinimit kundër Covid-19, duke shtuar…

28/04/2022 3:47 PM

Makina

Të ardhurat rekord në vitin 2021 e ngjisin Tesla me 35 pozicione në listën e Fortune 500

Me një ecuri fantastike në vitin 2021, i freskët në kujtesën e kompanisë, me thuajse 1 milion makina të dërguara dhe më shumë se 50 miliardë…


Makina e rrallë 1955 Mercedes shitet për 143 mln dollarë

Thyen rekordin e Ferrari-t duke u bërë automjeti më i shtrenjtë i shitur në histori   Një makinë e…

20/05/2022 10:20 AM

Kërkesa për makina të reja në BE pëson rënie me 21% në prill

Kërkesa për automjete të reja në BE regjistroi një tkurrje të ndjeshme në prill, me një rënie të regjistrimeve…

19/05/2022 4:45 PM

HONDA HR-V

Ai mbërrin në serinë e tretë duke gjetur një pastërti stilistike që ishte pak e humbur me gjeneratën e…

13/05/2022 10:47 AM

Art

Albes Fusha, arratia jashtë kornize e hapësire

I diplomuar në Akademinë e Arteve për Pikturë Kavaleti, Albes Fusha shpejt u bë një ndër figurat kryesore në artin e fotografisë dhe pikturës në vendin…


Viktor Ferraj, udhëtimi i një ëndërrimtari të pashërueshëm

Artisti Viktor Ferraj është një ndër trashëgimtarët e traditës më të mirë të artit vizual shqiptar, i cili me…

06/05/2022 10:02 PM

Artan Peqini, në shërbim të metaforës

Artan Peqini është një ndër artistët më aktivë në artet figurative në vend dhe jashtë gjatë tridhjetë viteve të…

18/04/2022 2:20 PM

Ilirian Shima, artisti dy dhe tredimensional 

Skulptura shqiptare, në tri dekadat e fundit, ka pësuar një sërë ndryshimesh në kalimin nga periudha e krijimtarisë së…

06/04/2022 12:13 PM

Teknologji

Google hap kampusin e ri “Bay View”

Projekti i mrekullueshëm me siguri do të tundojë shumë nga entuziastët e punës nga shtëpia në Google të kthehen në zyrë.   Rreth 4,000 punonjës të…


TikTok synon rritjen, eksperimenton videolojërat në biseda

TikTok po kryen një sërë testesh për të përfshirë lojërat në biseda (chat), me synimin për të rritur kohën…

20/05/2022 3:48 PM

Është koha t’i kërkoni Google që të heqë të dhënat tuaja personale nga rezultatet e kërkimit

Google më në fund po e bën më të lehtë për ju që të siguroheni që informacionet tuaja personale…

17/05/2022 3:59 PM

Energjia diellore dhe e erës sipas vendeve

Nga një këndvështrim rajonal, Europa kryeson me 9 nga 10 vendet e para. Nga ana tjetër, Lindja e Mesme…

16/05/2022 5:57 PM

Menaxhim

19 vjeç lë shkollën, 25 vjeç bëhet miliarderi më i ri “self made” në botë

I rritur nën hijen e programit bërthamor amerikan, Alexandr Wang braktisi Massachusetts Institute of Technology (Mit) në moshën 19-vjeçare për të krijuar Scale AI.  Sot ndihmon…


CEO i Microsoft shpjegon se si mund të tërhiqni dhe të mbani talentet më të mira

Microsoft po u ofron punonjësve formën më të mirë të vlerësimit – një pagë më të madhe. Nëse drejtoni…

27/05/2022 10:33 AM

Hendeku midis punonjësve dhe menaxherëve po rritet për shkak të rikthimit në zyra

Shumë menaxherë po konsiderojnë uljen e pagave, reduktimin e benefiteve apo edhe shkarkimin e punonjësve që nuk duan të…

26/05/2022 12:10 PM

Si t’i përgjigjeni pyetjes “Pse duhet t’ju punësojmë?” në intervistat e punës

Ju mund të bëheni gati për një intervistë pune duke parashikuar pyetjet e mundshme dhe duke u përgatitur për…

25/05/2022 12:02 PM

Sport

Liverpool-Real Madrid, sa vlen të fitosh finalen e Champions League

Gjithçka është gati për finalen e UEFA Champions League 2021/22. Sot në mbrëmje, në Paris, Liverpool dhe Real Madrid do të përballen në aktin e fundit të…


Real Madrid, dopjetë në vlerën globale të markës – marka më e fortë dhe me vlerën më të lartë në futboll

Real Madrid CF (vlera e markës në rritje me 19%, në 1,5 miliardë euro) arriti një dopjetë të rrallë,…

25/05/2022 3:56 PM

Juventus, marka e futbollit me vlerën më të lartë në Itali

Juventus (vlera e markës në rritje me 25% në 705 milionë euro) është përsëri, marka e futbollit me vlerën…

24/05/2022 5:36 PM

Real Madrid, marrëveshje 360 mln euro për rinovimin e “Santiago Bernabéu”

Real Madrid nënshkroi një marrëveshje të re prej 360 milionë eurosh me grupin e investimeve Sixth Street dhe shoqërinë…

19/05/2022 5:46 PM

Life Style

Actekët dhe Majat, dallimet që duhet të dini përpara se të vizitoni rrënojat e këtyre qytetërimeve

Si Majat, ashtu edhe Actekët banonin në Meksikë, por dallimet midis këtyre dy qytetërimeve mund të vihen re në arkitekturën e tyre. Actekët dhe Majat janë…


10 fakte rreth shtëpisë së Ana Frank në Holandë

Vizita në shtëpinë e Ana Frank është një përvojë kthjelluese për të rinjtë, duke dëshmuar gjithçka për sprovat dhe…

27/05/2022 12:15 PM

Pema më e vjetër në botë e ullirit ndodhet në Kretë

Pema më e vjetër e ullirit në botë ndodhet në fshatin Ano Vouves të Kissamos në Chania, Kretë. Kjo…

26/05/2022 10:29 AM

Linjat ajrore që vazhdojnë të kërkojnë maska gjatë fluturimit

Megjithëse maskat nuk kërkohen më në fluturimet brenda Shteteve të Bashkuara, ka ende shumë linja ajrore ndërkombëtare që e…

24/05/2022 5:19 PM