Editorial

Nevoja për qëndrueshmëri fiskale

Shqipëria ka një histori tranzicioni që karakterizohet nga paqëndrueshmëria e lartë e regjimit tatimor. Ligjet, që rregullojnë sistemin tatimor në vend, kanë ndryshuar aq shpesh, saqë e kanë…

Shëndeti mendor, kërcënim apo mundësi për biznes?

Jeta e vrullshme e viteve të fundit na mbërthen dhe në rast se ka diçka që është bërë shoku i pandashëm i ditëve tona, është stresi. Shumë flitet për stresin apo çrregullimet e shëndetit mendor, pak dihet praktikisht për të. Studime të shumta kanë dalë…

Kosova

Prezantohet platforma “Made in Kosova”, synohet tërheqja e investimeve të huaja

Është prezantuar platforma dhe këndi “Made in Kosova” që synon të ndërtojë një imazh ndërkombëtar të Kosovës përmes misioneve diplomatike dhe konsullore. Përmes të njëjtit pritet…


Kosova dhe Serbia sërish përballen për dinarin në Bruksel

Në Bruksel do të takohen kyenegociatorët e Kosovës dhe Serbisë, në lidhje me Rregulloren e BQK-së ku ndalohet përdorimi…

15/05/2024 10:00 AM

Mbi 1 milion e 420 mijë qytetarë të Kosovës janë regjistruar deri më tani

Procesi i regjistrimit të popullsisë në Kosovë është duke vazhduar edhe këtë javë, dhe i njëjti pritet të përmbyllet…

13/05/2024 12:52 PM

Përfundon periudha tranzitore për dinarin, nga sot euro valuta e vetme për transaksione në Kosovë

Duke nisur nga sot, euro do të jetë valuta e vetme për transaksione në Kosovë, pasi periudha tranzitore e…

13/05/2024 12:46 PM

Europa

Strategji dhe stoqe

Kush e ka në dorë pushtetin në zinxhirët e furnizimit në botë? Inventarët na japin disa të dhëna, shkruan The Economist   Menaxherët e zinxhirit të…


Pozicionet e punës për të cilat vendet e BE-së po kërkojnë punëtorë të huaj në 2024

Shumica e punëve të kërkuara në të gjithë Bashkimin Europian kanë të bëjnë me ndërtimin dhe degët inxhinierike, kujdesin…

17/05/2024 3:09 PM

Nivelet e larta të borxhit e vënë Europën në rrezik të ‘goditjeve të pafavorshme’, paralajmëron BQE

Problemet fiskale, i bëjnë vendet të prekshme ndaj tensioneve gjeopolitike dhe normave më të larta të interesit, thotë BQE.…

16/05/2024 12:53 PM

Inflacioni në Eurozonë do të bjerë më shpejt se sa pritej

Shifra e rishikuar, vjen pasi ndikimi i ndërprerjes së tregtisë në Detin e Kuq, rezulton më i butë se…

15/05/2024 1:30 PM

Rajoni

Gratë në tregun e punës/ Kush qëndron më mirë: Kosova, Shqipëria, Mali i Zi, Maqedonia e Veriut apo Serbia

Demokracia për Zhvillim (D4D) e Kosovës ka publikuar sfidat, dhe problemet me të cilat përballen gratë dhe rëndësia e tyre në shoqëri, nga pesë rajone, Kosova,…


Sektori kroat i bujqësisë nuk e ka përqafuar (ende) dixhitalizimin

Tani për tani, vetëm rreth 10% e të gjithë sektorit bujqësor kroat po përdor dixhitalizimin. Kjo është një shifër…

15/05/2024 1:41 PM

Qyteti smart më i madh në Europë po ngrihet në Greqi

Përgjatë bregut të Athinës, një kompleks i madh shtëpish, hotelesh, marinash dhe më shumë, po merr formë. Në vijën…

07/05/2024 3:20 PM

Faktorët ndikues mbi shportën e konsumatorit dhe standardin e jetës

Qeveria e Maqedonisë së Veriut dhe institucionet e saj duhet të ndërmarrin masa të balancuara që adresojnë nevojat e…

29/03/2024 10:04 PM

Të Tjera nga Bota

Kina zbulon paketën e re për të nxitur sektorin e pronave

Banka qendrore, lehtëson kërkesat për huadhënie dhe ul parapagimet, për të zbutur ngadalësimin shumëvjeçar. Qeveria kineze njoftoi disa nga lëvizjet e saj më të forta deri…


Të dhënat e inflacionit në SHBA nxisin parashikimet për uljen e normave të FED në shtator

Tregtarët e aksioneve, duken gjithnjë e më të sigurt, se Rezerva Federale e SHBA, mund të fillojë të ulë…

16/05/2024 2:44 PM

IEA ul parashikimin e rritjes së kërkesës për naftë për vitin 2024, zgjeron hendekun me OPEC

Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë (IEA), uli parashikimin për rritjen e kërkesës për naftë, për vitin 2024, duke zgjeruar hendekun…

15/05/2024 2:01 PM

Biden njofton tarifën 100% për automjetet elektrike kineze

Taksa e SHBA për të mbrojtur prodhuesit amerikanë, nga importet e lira, mund të nxisin tensionet tregtare. Presidenti amerikan,…

14/05/2024 2:08 PM

Makina

Portet europiane shndërrohen në parkingje

Copyright Haven van Antwerpen-Brugge/Porti Antwerp-Bruges   Shitjet e makinave elektrike në Europë janë relativisht të ulëta, por kjo është vetëm një nga arsyet sepse makinat po…


Eksportet e makinave në Kinë arritën rekord të lartë në prill

Ndërkohë, shitjet brenda vendit u tkurrën   Eksportet e makinave në Kinë arritën një rekord të lartë në prill,…

10/05/2024 4:04 PM

BMW thotë se kostot dhe çmimet e ulëta të makinave të përdorura do të ndikojnë te fitimi para taksave në 2024

BMW deklaroi të mërkurën se pret një rënie të lehtë të fitimit para taksave këtë vit për shkak të…

08/05/2024 4:11 PM

Ferrari prezanton dy makina të reja me motor V12

Prodhuesi i makinave sportive luksoze Ferrari prezantoi dy modele të reja, 12Cilindri dhe 12Cilindri Spider, që u drejtohen adhuruesve…

03/05/2024 3:32 PM

Teknologji

BE, hetim Meta-s mbi rreziqet e sigurisë së fëmijëve

Autoritetet rregullatore të BE-së deklaruan sot se mediat sociale të “Meta Platform”, Facebook dhe Instagram, do të hetohen për shkelje të mundshme të rregullave të përmbajtjes…


Pse Spotify po lufton ende me Apple në Europë

Në mars, Komisioni Europian e dënoi Apple në një aksion antitrust për kufizimet e vendosura në App Store ndaj…

13/05/2024 3:47 PM

Numri i startup-eve IA sipas vendeve

Në kontekstin e zgjerimit të fundit të Inteligjencës Artificiale, iu referuam të dhënave të Quid (nëpërmjet Stanford’s 2024 AI…

10/05/2024 3:08 PM

Dekarbonizimi i qendrave të të dhënave do t’i japë formë tranzicionit të gjelbër

Bumi i qendrave të të dhënave rrezikon të nxisë ndërtimin e centraleve të reja elektrike me gaz   Herën…

06/05/2024 3:31 PM

Menaxhim

Puna hibride ka nevojë për matje produktiviteti

Puna hibride nuk është thjesht një metodë pune, është bërë stil jetese   Puna hibride do të vazhdojë të praktikohet. Si fillim, ishte këtu shumë përpara…


Në vend që të menaxhoni kohën, provoni të menaxhoni energjinë

Menaxhimi i kohës, shpesh konsiderohet si një ilaç kundër burnout dhe një mundësi, për të mbijetuar në kulturën e…

16/05/2024 11:30 AM

Bashkëthemeluesi i Apple tregon strategjinë më të mirë për të rritur fëmijët

“Bëj të njëjtën gjë me fëmijët e mi” “A duhet t'i shtyni fëmijët tuaj në aktivitete specifike dhe edukative,…

15/05/2024 3:30 PM

Meta apo Google, cili gjigant i teknologjisë ofron ekuilibrin më të mirë punë-jetë

Daniel McKinnon, i cili ka punuar si menaxher produkti me të dyja kompanitë, Meta Platforms Inc. dhe Alphabet Inc.…

13/05/2024 12:00 PM

Sport

Forbes / 50 atletët më të paguar në botë

Revista e specializuar “Forbes” publikoi edhe për vitin 2024 klasifikimin e atletëve më të paguar në botë. 10 atletët e parë më të paguar të vitit…


Raporti / Migrimi i lojtarëve është ende një trend në rritje

Studimi i fundit i CIES Football Observatory zbuloi një rritje të lojtarëve të huaj për vitin 2024, duke shënuar…

15/05/2024 5:22 PM

Tregu europian i sponsorizimeve arrin rekordin 30.9 miliardë euro

Sipas një studimi të fundit të European Sponsorship Association (ESA) në bashkëpunim me Nielsen Sports, tregu europian i sponsorizimeve…

18/03/2024 4:42 PM

Merkato e transferimit në dimër regjistroi 1.46 mld dollarë në shitje, për 5.073 transferime lojtarësh

Ndërkohë që klubet e Premier League u kursyen në merkaton e transferimeve në janar, merkatoja e dimrit gjithsesi regjistroi…

15/02/2024 10:12 AM

Life Style

Kryeqytetet europiane të artit

Një studim i fundit, ka zbuluar 20 kryeqytetet më të mira europiane për artdashësit - dhe Italia nuk renditet as në pesë të parat. Arti, stili…


Kështjella italiane me 1000 vite histori kthehet në hotel

Një mijëvjeçar më parë, sipas folklorit, Castel di Luco ishte vendi i ritualeve pagane. Tani kështjella e rrumbullakët, në…

16/05/2024 2:00 PM

Sfondi misterioz i Mona Lizës është deshifruar nga një gjeologe

Mbi 500 vjet pasi Leonardo da Vinci pikturoi Mona Lizën, një akademike beson se ka zbuluar misterin rreth sfondit,…

15/05/2024 1:30 PM

Ide të pazakonta udhëtimi në Europë këtë verë

Nga bunkerët e Shqipërisë, deri te veprat e artit në natyrë, këto ide udhëtimesh verore, janq alternativa të shkëlqyera…

14/05/2024 2:30 PM