Raste te mungeses se qeverisjes

25/12/2007 12:00 AM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrint Historia e biznesit boteror njeh shume raste ku mungesa e parimeve te qeverisjes se korporatave ka çuar ne manipulime te shumta me bilancet dhe probleme me drejtimin dhe auditimin, qe kane shkaktuar skandale e deri ne mbyllje te kompanive. Me poshte jepen dy nga rastet me tipike, Parmalat dhe Enron Parmalat Deri ne nentor 2003, grupi Italian i prodhimeve ushqimore ishte ne dukje nje firme e suksesshme nderkombetare, me aksione te kuotuara ne Bursen e Milanos. Problemet financiare te […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of