Nr: 1007 monitor 1007 Abonohuni

Video / Monitor Ekonomi

Sektori i librit në vështirësi

Sektori i librit në vështirësi

Në përfundim të Panairit të Librit, kthejmë sytë nga sektori për të evidentuar problematikat që e kanë shoqëruar dy vitet e fundit. Kemi ftuar të na flasë për këtë çështje, kreun e Shoqatës së Botuesve, z. Petrit Ymeri.

Te Fundit nga Koronavirus

BE drejt vendosjes së vaksinave përforcuese të Covid në krye të rregullave të udhëtimit

Të gjithë ata që shpresojnë të udhëtojnë në Bashkimin Europian vitin e ardhshëm do të duhet të marrin një vaksinë përforcuese kur të bëhen më shumë…


Shkencëtarët paralajmërojnë për një variant të ri të Covid-it me numër të lartë mutacionesh

Shkencëtarët kanë thënë se një variant i ri Covid që mbart një "numër jashtëzakonisht të lartë" mutacionesh mund të…

25/11/2021 1:57 PM

Agjencia shëndetësore e BE rekomandon dozën përforcuese për të gjithë të rriturit

Vendet europiane duhet të konsiderojnë dhënien e dozës përforcuese të vaksinës Covid-19 për të gjithë te rriturit, ka rekomanduar…

24/11/2021 3:22 PM

A është Delta ‘super varianti’ i fundit i Covid-it?

Varianti Delta u zbulua për herë të parë para një viti dhe tani është mbizotërues në të gjithë globin.…

23/11/2021 11:19 AM

Kosova

Pesëfishohet çmimi i importimit të energjisë në Kosovë

Kriza energjetike globale ka ndikuar dukshëm në rritjen e çmimeve të importit të energjisë në Kosovë. Dallimi është tejet i madh, marrë parasysh që vitin e…


Ministrja e Tregtisë: Do të vendosim reciprocitet për mallrat serbe

Ministrja e Tregtisë, Rozeta Hajdari, ka thënë se Qeveria e Kosovës, veçse ka nisur vendosjen e reciprocitetit ndaj Serbisë.…

24/11/2021 3:04 PM

Ligji i Pagave në Kosovë, paralajmërohen protesta në dhjetor dhe greva në janar

Muaji dhjetor i këtij viti dhe janari i vitit të ardhëm mund ta gjejë Kosovën me protesta e greva…

23/11/2021 5:44 PM

Kosova pret Samitin Ekonomik vitin e ardhshëm

Vitin e ardhshëm në Kosovë do të organizohet Samiti Ekonomik. Për këtë janë dakorduar sot kryeministri i Kosovës, Albin…

23/11/2021 5:16 PM

Europa

Vala e Covid kërcënon rimëkëmbjen ekonomike të Europës

Një valë e re e rasteve të koronavirusit në të gjithë Europën po ushqen frikën se rimëkëmbja e fortë ekonomike e rajonit nga pandemia mund të…


Aktiviteti i biznesit në Eurozonë pёrmirёsohet pavarësisht rritjes së inflacionit

Aktiviteti i biznesit në eurozonë u përmirësua këtë muaj pavarësisht rritjes së inflacionit për shkak të ndërprerjeve në zinxhirin…

24/11/2021 12:03 PM

Ditët me diell në dimër; 5 vendet më të ngrohta për t’u vizituar në Europë, mes tyre Tirana

Mund të jetë shumë ngrohtë për këtë periudhë të vitit në Europë, por dimri po afron. Dhe nëse ideja…

22/11/2021 4:23 PM

Magjia e Marios

Kryeministri i ri i Italisë ka pasur sukses në nëntë muajt e parë . Por ka ende shumë për…

20/11/2021 10:31 PM

Rajoni

Kina dhe Serbia vlerësojnë miqësinë e tyre “prej çeliku”

Zyrtarët serbë vlerësuan "miqësinë prej çeliku" me Kinën gjatë bisedimeve me ministrin e Jashtëm kinez, Wang Yi, mes shqetësimeve në Perëndim se Kina po kryen tepër…


“Certifikata e Gjelbër” mund të ngadalësojë ekonominë bullgare

Një mënyrë për t'u përballur me inflacionin e lartë është duke mbështetur prodhimin në vend dhe duke ulur taksat.…

26/11/2021 10:01 PM

Kroaci/ Euroskeptikët kërkojnë referendum për adoptimin e euros 

Partia konservatore dhe euroskeptike e Kroacisë, Hrvatski Suverenisti, po kërkon të grumbullojë nënshkrime në një përpjekje për të detyruar…

23/11/2021 4:21 PM

Bullgaria e 6-ta mes 10 shteteve më të varfra në Europë 

Konflikte politike, luftëra, papunësi e lartë: Njerëzit në Europë gjithashtu po luftojnë për të mbijetuar. “WirtschaftsWoche” ka përpiluar një…

22/11/2021 3:44 PM

Te Tjera nga Bota

Inflacioni në SHBA, një nga më të lartit në botë

Kohët e fundit, inflacioni ka prekur pjesën më të madhe të botës, por Shtetet e Bashkuara kanë dalluar si një nga vendet më të prekura prej…


Investimet e Kinës në Europë bien gjatё koronavirusit, shtrëngime për blerësit e huaj

Investimet e Kinës në Bashkimin Europian ranë me pothuajse dy të tretat vitin e kaluar si rezultat i pandemisë…

24/11/2021 3:05 PM

Kinës mund t’i duhet të përmirësojë ekonominë e saj së shpejti, ndërsa rreziku i ‘stagflacionit’ rritet

Një zyrtar i rëndësishëm kinez ka paralajmëruar se stagflacioni mund të rëndojë vitin e ardhshëm mbi një ekonomi që…

23/11/2021 12:39 PM

IEA parashikon një lehtësim të mundshëm për çmimet stratosferike të naftës, ndërsa SHBA rrit prodhimin

Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë (IEA) tha të martën se çmimet stratosferike të naftës së shpejti mund të bien pasi…

17/11/2021 10:43 AM

Makina

Angli, shtëpitë e reja dhe zyrat do të kenë stacione rikarikimi për mjetet elektrike

Me këtë ligj, Anglia bëhet vendi i parë në botë që do t’u kërkojë të gjithë shtëpive të reja të instalojnë rikarikues për automjete elektrike  …


Apple synon të debutojë me makinën tërësisht me vetëdrejtim në vitin 2025

Apple mund të jetë duke shtuar fokusin ndaj makinës së saj elektrike, e cila ka qenë duke u zhvilluar…

19/11/2021 6:23 PM

Range Rover, makina e parë në botë me filtra anti-Covid

“Është vërtetuar shkencërisht – shpjegojnë teknikët britanikë – se teknologjia e avancuar nanoe redukton në mënyrë të ndjeshme viruset…

05/11/2021 4:33 PM

Tesla Model 3, automjeti i parë elektrik më i shitur në Europë, në shtator

Tesla Model 3 është makina e parë tërësisht elektrike që rezulton automjeti më i shitur në Europë. Megjithatë, kjo…

26/10/2021 4:56 PM

Teknologji

SmartFlower Solar, paneli diellor inteligjent që ndjek diellin për më shumë energji

“Me rritjen e kërkesës për energji diellore dhe ruajtjen e energjisë, lehtësia e instalimit të Smartflower +Plus do të jetë një ndryshim për sektorin”   Panelet…


Mashtrimet në pagesat online rriten me 208% përpara “Black Friday”

Sezoni i uljeve pëlqehet edhe nga kriminelët informatikë, që përpiqen të fitojnë para, duke krijuar faqe false   Numri…

26/11/2021 9:00 AM

Norvegji, përurohet anija e parë elektrike me drejtim autonom për transport mallrash

Zero emisione dhe, së shpejti, pa ekuipazh: anija e parë në botë e mallrave që ka drejtim autonom dhe…

25/11/2021 4:15 PM

Hyundai zbulon planet për taksitë vetëfluturuese

Hyundai ka zbuluar planet për zhvillimin e taksive autonome, 'vetë-fluturuese' dhe elektrike - me vende për deri në pesë…

24/11/2021 1:15 PM

Menaxhim

7 zakone të njerëzve produktivë

Nëse po pyesni veten se si të jeni produktiv, nuk jeni vetëm. Shumica prej nesh nuk kanë gjithmonë produktivitet të lartë. Ndërsa shumë njerëz kanë filluar…


5 mënyra për t’u rikuperuar nga “burnout”-i në punë

Nëse ndiheni të stresuar në punë, nuk jeni vetëm. Me kaq shumë njerëz që ende punojnë nga shtëpia gjatë…

26/11/2021 9:10 AM

Çfarë po e nxit ‘Dorëheqjen e Madhe’?

Ekonomistët po e quajnë “Dorëheqja e Madhe”. Njerëzit po i lënë punët e tyre në shifra shumë të larta…

25/11/2021 4:04 PM

A ju pëlqen vërtet puna juaj? Provoni metodën “15-5” për ta zbuluar

Sezoni i vlerësimit të ecurisë në punë mund të jetë i ngatërruar: Nga njëra anë, është koha e duhur…

24/11/2021 12:15 PM

Sport

Botërori një herë në dy vjet, dëme 8 miliardë euro klubeve dhe kampionateve

Propozimi i FIFA-s për Botëror një herë në dy vjet, me ndryshime në Kupën e Botës për Klube, mund t’u kushtojë ligave të mëdha të futbollit…


Bayern kërcënon me shkurtim pagash futbollistët e pavaksinuar

Ndërkohë Covid detyron mbylljen e pjesshme të stadiumit   Protestat në nivel europian kundër kufizimeve të reja për shkak…

22/11/2021 6:41 PM

Real Madrid shet shfrytëzimin e stadiumit për 400 milionë euro

Real Madrid siguron përfitime nga stadiumi i ri Santiago Bernabéu. Klubi spanjoll - shkruan El Confidencial - ka arritur…

18/11/2021 3:19 PM

Parlamenti Europian mbështet FIFA-n, kërkon një rregullore të re për agjentët e lojtarëve

Komisioni për Kulturën dhe Edukimin në Parlamentin Europian kërkoi një rregullore për agjentët e futbollit, duke mbështetur planet e…

16/11/2021 5:45 PM

Life Style

Kabinat e projektuara në mënyrë tё veҫantё ofrojnë një përvojë mbresёlёnёse në një qytet historik kinez

Vizitorët e Hotelit Guilin Lebei Homestay në Guilin, Kinë, do të shijojnë një përvojë mbresëlënëse në këtë qytet historik. I frymëzuar nga ndërtesat e udhëtimeve antike,…


Zbulohet një mozaik i rrallë që tregon betejën epike të Luftës së Trojës

Arkeologët në Mbretërinë e Bashkuar zbuluan të enjten një mozaik të mrekullueshëm të periudhës romake, që përshkruan betejën e…

26/11/2021 8:44 AM

Studimi i ri, qytetet më të mira për të jetuar në mbarë botën

Pandemia ka rritur vlerësimin tonë për vendin ku jetojmë, ndёrsa shumë njerëz po rikonsiderojnë qytetin e tyre tё banimit.…

25/11/2021 4:28 PM

Ekonomitë me “markën” më të mirë

Nuk bëhet fjalë për një çokollatë apo për dyqanin e preferuar, por vendi në të cilin jetoni ka një…

24/11/2021 1:06 PM