Editorial

Ekonomia që nuk ndryshon

Debati publik i muajve të fundit është dominuar nga temat e zhvillimit digjital. Para pak muajsh, qeveria ndërmori nisma për të mbyllur sportelet e një sërë shërbimesh publike,…

Nr: 1049 monitor 1049 Abonohuni
Shfletoni MONITOR Dixhital

Shqipëria me koston më të ulët të orës së punës në Europë

Kostoja e orës së punës me kohë të plotë në vendin tonë është 3,1 euro, sipas raportit të fundit të INSTAT, që është gjithashtu kostoja më e ulët në Europë. Për të na folur rreth kësaj teme kemi ftuar në Monitor Brief Insight, ekspertin e…

Kosova

BQK del kundër Qeverisë së Kosovës: Rritja ekonomike është 3.7, jo 4.9 për qind

Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës (BQK), Fehmi Mehmeti, ka thënë se rritja ekonomike në Kosovë për këtë vit është rreth 3.7 për qind. Mehmeti ka…


Kriza energjetike në Kosovë, Qeveria kërkon vazhdimin e masave emergjente

Komisioni për Ekonomi ka miratuar të enjten vendimin e Qeverisë për zgjatjen e masave emergjente në furnizimin e energjisë…

29/09/2022 12:31 PM

Kosova eksportoi 84,8 milionë euro, importoi 526,8 milionë euro

Kosova gjatë muajit gusht të këtij viti, ka eksportuar jashtë vendit mallra në vlerë të vetëm 84.8 milionë eurove.…

28/09/2022 2:51 PM

Dimër i vështirë në Kosovë; Çmimet e bukës, druve dhe peletit prekin kulmin

Çmimet e druve në Kosovë kanë shënuar një ngritje në krahasim me muajt e kaluar për shkak të sezonit…

28/09/2022 2:49 PM

Europa

Inflacioni në Gjermani arrin nivelin më të lartë të 70 viteve, ekonomistët paralajmërojnë për rrezik të lartë për recesion

Shifra e shtatorit prej 10.9% vjen në një kohë kur të gjitha institutet po shpjegojnë mënyrën se si mungesa e gazit do të ndikojë në rritjen…


Europa përgatitet për ndërprerje të funksionimit të rrjetit celular

Megjithëse dikur kjo ishte e paimagjinueshme, telefonat celularë mund të dalin jashtë përdorimit në Europë këtë dimër, nëse ndërprerjet…

30/09/2022 3:29 PM

Ministri i Financave të Kosovës: Kemi alokuar 60 milionë euro për energjinë, çmimi për kilovat është më i lirë se në Shqipëri

Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, ka thënë se si shtet është fat i madh, që po…

30/09/2022 2:30 PM

Inflacioni në Eurozonë arrin rekord 10% ndërsa çmimet e energjisë vazhdojnë të rriten

Inflacioni në eurozonë arriti një nivel të ri për të 11-in muaj radhazi, ndërsa çmimet e energjisë vazhduan të…

30/09/2022 1:26 PM

Rajoni

Hungaria përfundon ciklin e rritjeve masive të normave të interesit, me rritjen e fundit prej 125 pikë bazë

Banka Kombëtare e Hungarisë rriti të martën normën bazë të interesit me një shifër më të madhe nga sa pritej prej 125 pikë bazë, duke e…


Agroturizmi mundësi për zhvillim të gjithëmbarshëm të rajonit të malit Sharrit

Nga Mislim Zendeli Profesor i asocuar Fakulteti i Ekonomisë dhe Turizmit Universiteti i Tetovës, M. Veriut Dita Botërore ose…

27/09/2022 2:55 PM

Bosnjë, partitë përmbushën shumë pak premtime zgjedhore

Partitë politike që përbëjnë qeverinë aktuale të Bosnjës, kanë përmbushur vetëm një pjesë të vogël të premtimeve parazgjedhore, thuhet…

24/09/2022 10:33 PM

Tregu rumun i banesave përjeton “rënie të konsiderueshme” gjatë verës

Tregu rumun i pasurive të paluajtshme rezidenciale vazhdon të regjistrojë rënie të çmimeve të apartamenteve, si në nivel kombëtar,…

23/09/2022 10:30 PM

Të Tjera nga Bota

Firma kërkimore: Mundësia për një recesion global është 98%

Sinjalet paralajmëruese po vënë në alarm të gjithë ekonominë globale, pasi inflacioni i lartë, rritja drastike e normave të interesit dhe lufta në Ukrainë po shkaktojnë…


Rritja ekonomike e Kinës më e vogël se rritja e pjesës tjetër të Azisë, për herë të parë që nga viti 1990

Banka Botërore është institucioni më i fundit financiar që ka ulur parashikimin për rritjen e ekonomisë kineze. Prodhimi ekonomik…

28/09/2022 3:02 PM

Fed paralajmëron se reduktimet e taksave në Mbretërinë e Bashkuar shtojnë rrezikun për recesion global

Raphael Bostic nga dega e bankës qendrore të SHBA-së në Atlanta paralajmëron për 'pasiguri' në tregje, pasi Paundi arrin…

27/09/2022 3:07 PM

Paketat e ndihmës nga FMN arrijnë nivel rekord, ndërsa perspektiva ekonomike globale përkeqësohet

Fondi po ofron 140 miliardë dollarë në formën e kredive, në rrethanat kur rritja e normave të interesit po…

27/09/2022 9:49 AM

Të Fundit nga Koronavirus

Covid-19 shkurtoi me 2.5 vite jetëgjatësinë e shqiptarëve në 2020-2021

Përgjatë dy viteve 2020-2021 pandemia Covid-19 e ka cenuar rëndë shëndetin e popullatës dhe përmbysi gjithashtu edhe progresin që vendi ynë kishte bërë në drejtim të…


Rriten rastet e reja pozitive me Covid-19; Mjekët: Nga grumbullimi në plazhe, restorante dhe bare

Rriten rastet e personave të infektuar me Covid-19. Mjekët paralajmërojnë shtim të infektimeve deri në mesin e korrikut, pasi…

04/07/2022 11:01 PM

Vaksinimi kundër Covid-19, për 2022 parashikohen të shpenzohen 20 milionë Euro

Ministria e Shëndetësisë ka parashikuar të shpenzojë këtë vit 2,4 miliardë Lekë apo rreth 20 milionë Euro për vaksinimin…

29/06/2022 2:00 PM

Ristrukturohet projekti për COVID-19, Banka Botërore e shtyn deri në fund të vitit

Banka Botërore ka shtyrë deri në fund të vitit afatin për mbylljen e projektit “Përgjigja ndaj emergjencës COVID-19 e…

06/06/2022 3:24 PM

Makina

Stellantis do t’u ofrojë punonjësve francezë bonus për të lehtësuar peshën e inflacionit

REUTERS/Gilles Guillaume/File Photo   Stellantis do të ofrojë mbështetje financiare deri në 1400 euro për pjesën më të madhe të punonjësve të tij në Francë dhe…


Prodhuesi i chip-ave Nvidia prezanton një sistem të ri për drejtimin autonom

Gjiganti i chip-ave Nvidia Corp prezantoi të martën platformën e saj të re informatike, e quajtur DRIVE Thor, e…

21/09/2022 5:49 PM

Shitjet e makinave në Rusi, në gusht, ranë me 62% krahasuar me një vit më parë

Shitjet e automjeteve të reja në Rusi, në muajin gusht, u tkurrën me 62,4% krahasuar me një vit më…

06/09/2022 5:06 PM

Shoqata gjermane e automobilave parashikon rënie të dërgesave të automjeteve në SHBA dhe Europë

Shoqata gjermane e automobilave VDA rishikoi të enjten parashikimet për tregun e makinave në SHBA dhe Europë, duke theksuar…

01/09/2022 5:04 PM

Art

Artan Buca, piktura e heshtur që tregon shumë 

Një nga pikësynimet e artistit është observimi i asaj që ai percepton dhe më pas interpretimi dhe krijimi i një realiteti ku ai merr rolin e…


Enkelejd Zonja, piktura thirrëse e një artisti të heshtur

“THE BUNKER OF HOPE”, 2020, vaj në kanavacë, 42 x 31 cm, 1200 Euro   Enkelejd Zonja është një…

23/07/2022 10:02 PM

Erion Bardhi, beteja e brendshme e personazheve që janë përherë në pritje të Godosë

“PESHKATARI", vaj në kanavacë, 120 x 90 cm, 3000 EURO   Një nga veçoritë e artit vizual shqiptar ka…

09/07/2022 10:00 PM

Edmond Gjikopulli, në kërkim të Eldorados

“PASDITE NË RRUGËN DON BOSKO”, 140 x 50 cm, 3,000 EURO   Edmond Gjikopulli është një ndër zërat më…

18/06/2022 10:14 PM

Teknologji

Për herë të parë, Meta do të ngrijë punësimet dhe do të reduktojë kostot

CEO i Meta Platforms Inc, Mark Zuckerberg, prezantoi planet e riorganizimit të ekipeve dhe shkurtimin e numrit të punonjësve për herë të parë ndonjëherë, duke i…


Startup-i italian Satispay, “njëbrirësh”, vlen më shumë se 1 miliard euro

Treguesit e një ngadalësimi të ekonomisë europiane dhe rritja e kostove nxisin tregtarët dhe konsumatorët të gjejnë mënyra më…

28/09/2022 5:18 PM

Tregu i pajisjeve “wearable”, dërgesat bien me 6.9%

Tregu i pajisjeve wearable (që vishen) po përballet me një tjetër periudhë të vështirë në tremujorin e dytë 2022,…

22/09/2022 5:16 PM

BE propozon rregullore në lidhje me rreziqet e sigurisë informatike të pajisjeve inteligjente

Kompanitë rrezikojnë gjoba deri në 15 milionë euro, apo deri në 2.5% të xhiros globale totale, nëse nuk respektojnë…

16/09/2022 11:40 AM

Menaxhim

13 arsye pse disa njerëz i arrijnë qëllimet e tyre, ndërsa të tjerët jo

"Cilat janë dallimet kryesore midis atyre që i arrijnë qëllimet dhe atyre që nuk i arrijnë dot ato?" Kjo pyetje bëhet shpesh dhe përbën gjithmonë një…


Vendi juaj i punës ka shumë nevojë për këtë lloj drejtuesi, por vetëm 1 në 4 punonjës ka një lider të tillë

Pandemia ka ndryshuar shumë gjëra në botë, duke përfshirë edhe ato që mund t'ju nevojiten nga drejtuesi juaj në…

29/09/2022 4:41 PM

Ky ishull në Itali do t’ju paguajë afërsisht 15,000 dollarë për të jetuar atje

Ëndërroni të jetoni në Itali? Ndoshta, të punoni nga plazhi? Ja ku erdhi mundësia juaj për t’u zhvendosur atje…

28/09/2022 3:38 PM

Edhe drejtuesve u pëlqen java e punës me 4 ditë

E dinim që punonjësit e duan javën e punës me 4 ditë. Një program pilot në Mbretërinë e Bashkuar…

22/09/2022 4:42 PM

Sport

Kostot e dëmtimeve të futbollistëve, për herë të parë, mbi gjysmë miliard sterlina në sezonin 2021/22

Kostot e dëmtimeve u rritën me 29% krahasuar me sezonin e mëparshëm, ku Paris Saint Germain (PSG) ka regjistruar shifrën më të lartë (34,22 milionë sterlina…


Kupa e Botës në Katar, më e shtrenjta e të gjitha kohërave

Nëse mblidhen kostot totale, duke marrë parasysh jo vetëm kostot e ndërtimit të stadiumeve të reja dhe ristrukturimin e…

27/09/2022 4:52 PM

CIES, klubet që kanë shpenzuar më shumë për lojtarët e tyre në një dekadë

Cilat skuadra kanë shpenzuar në merkato një shifër më të lartë krahasuar me vlerën e vlerësuar të futbollisteve të…

20/09/2022 5:31 PM

Jordan mund Maradonën, fanella shitet në ankand më shumë se 10 milionë euro

Fanella e legjendës së NBA, Michael Jordan, e veshur në ndeshjen e parë të Finals të NBA në vitin…

16/09/2022 12:19 PM

Life Style

Ku të shijoni një pije, kur nuk mund të provoni 50 baret më të mira në botë

Numërimi mbrapsht për shpalljen e barit më të mirë në botë ka filluar!   Klasifikimi i “50 bareve më të mira në botë” është publikuar fillimisht…


10 qytetet me piceritë më të mira në botë

Sipas sondazhit të vitit 2022 nga 50 Top Pizza, Nju Jorku dhe Roma janë qytetet me piceritë më të…

28/09/2022 3:30 PM

Kompanitë më të mira ajrore në botë në vitin 2022

Nga COVID-i te kaosi, ky ishte një tjetër vit i vështirë për industrinë e aviacionit. Në pjesën më të…

23/09/2022 4:55 PM

Pse Lituania udhëheq Europën në promovimin e ristrukturimit të ndërtesave të gjelbra

Pallati në fund të Cosmonauts Street në qytetin e vogël lituanez të Marijampolė bie në sy në zonë. I…

21/09/2022 5:10 PM