Remitancat, si po preken nga COVID-19

15/06/2020 9:17 AM 0 komente

Në tre muajt e parë të 2020-s, emigrantët që punojnë dhe jetojnë jashtë vendit sollën në Shqipëri 152 milionë euro, sipas statistikave të Bankës së Shqipërisë. Në raport me të njëjtën periudhë të një viti më parë, ka një rritje të lehtë prej 1%. Prej të paktën 5 vitesh, tendenca e remitancave i ishte rikthyer rritjes, e lidhur me rigjallërimin e ciklit të emigracionit në Shqipëri, ku të ikurit rishtazi kanë lidhje të forta me vendin mëmë dhe pasi stabilizohen […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of