Editorial

Çunat e Londrës apo të Tiranës?

Kur filluan diskutimet e para për Reformën në Drejtësi, thuajse tetë vite më parë, justifikimi kryesor për të ishte i thjeshtë: një shoqëri ku padrejtësia dhe korrupsioni ishin…

Nr: 1038 monitor 1038 Abonohuni
Shfletoni MONITOR Dixhital

Shqipëri-Kosovë, strategji komplementare për bujqësinë

Agim Rrapaj, Kryetar i Këshillit të Agrobiznesit, thotë në “Monitor Brief Insight” se Kosova ka një skemë subvencionimi që mbështetet në njësitë e shitura të produktit dhe që garanton mbështetje më të madhe, sidomos për sektorin e blegtorisë. Sipas tij, Shqipëria dhe Kosova kanë nevojë…

Kosova

Ministrja e Ekonomisë: MCC-ja do t’ia kursejë Kosovës të paktën 15 milionë euro në vit

Hisedarët e sektorit të energjisë së Republikës së Kosovës dhe delegacioni amerikan i Korporatës së Sfidave të Mijëvjeçarit (MCC) këtë të martë mbajtën takim plenar. Ministrja…


Rritja e çmimeve, papunësia dhe varfëria: Tri problemet më madhore të qytetarëve në Kosovë

Tri problemet madhore të raportuara gjatë kësaj ankete ishin papunësia me 36.4 për qind, varfëria me 21.1 për qind…

05/07/2022 3:07 PM

Qeveria detyron lokalet e gastronomisë të shërbejnë edhe ujë nga çezma

Qeveria ua ka bërë obligative lokaleve të gastronomisë që të mos i privojnë klientët nga uji i pijshëm nga…

05/07/2022 10:05 AM

Ministria e Financave nis punën për hartimin e strategjisë për mbrojtjen e konsumatorit dhe mbikëqyrjen e tregut

Ministria e Financave dhe Ekonomisë ka nisur punën për hartimin e Strategjisë së Mbrojtjes së Konsumatorëve dhe Mbikëqyrjes së…

04/07/2022 4:12 PM

Europa

Ukrainës i nevojiten 750 miliardë dollarë për planin e rimëkëmbjes, sipas kryeministrit

Ukrainës i nevojiten 750 miliardë dollarë për të zbatuar një plan rimëkëmbjeje me tre faza pas pushtimit rus, deklaroi kryeministri i këtij vendi të hënën. Denys…


Turqia përdor kontrollin e kapitalit për shkak të krizës së monedhës dhe inflacionit rekord

Teksa Presidenti Rexhep Tajip Erdogan ka refuzuar rritjen e normave të interesit, Turqia po shkon drejt kontrolleve të kapitalit…

04/07/2022 11:12 AM

Një memorandum nga shefi mbi “inflacionin” e kërkesës për falje

Burimet e “më fal”   Është kemi diskutuar shumë nga rreziqet që na kërcënojnë: pandemia, problemet e zinxhirit të…

01/07/2022 10:02 PM

Shefat duan t’u ofrojnë substanca psikodelike punonjësve të tyre. Mos po shohin halucinacione?

Në suitën e tij në Old Street në Londër, nën vështrimin vigjilent të një statuje të vogël guri, Christian…

01/07/2022 10:00 PM

Rajoni

Kroaci/ Punonjës të huaj për turizmin 

Turistët po rikthehen në Kroaci, pasi pandemia Covid-19 shkatërroi industrinë e saj jetike të turizmit. Por kombi i Adriatikut ka një problem: atij i mungojnë punëtorët…


Kostot e ushqimeve rriten me 30% në Greqi

Çmimet e ushqimeve janë rritur mesatarisht me më shumë se 30% në Greqi që nga fillimi i pushtimit të…

30/06/2022 3:09 PM

Bullgari, kur mund të anëtarësohet në Eurozonë?

Inflacioni, masat dhe mënyra si do të miratohet euro - këto ishin temat që diskutuan deputetët e Komisionit për…

25/06/2022 10:20 PM

Marrëveshja e gazit e Serbisë me Putinin ka krijuar një problem të ri për Europën

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, njoftoi se vendi i tij kishte rënë dakord për të lidhur një marrëveshje të…

24/06/2022 10:18 PM

Të Tjera nga Bota

Gjermania do të rishikojë ligjin për të shpëtuar firmat e energjisë që janë ndikuar nga problemet me Rusinë

Qeveria gjermane do të mund të blejë aksione në kompanitë e energjisë që po përballen me kostot e rritjes së çmimeve të importit të gazit, sipas…


Bankat qendrore duhet të tregohen të kujdesshme me masat për inflacionin

Gjatë pandemisë, bankat qendrore në SHBA dhe në eurozonë reformuan strategjinë e tyre të politikës monetare, duke ndryshuar rrënjësisht…

04/07/2022 2:15 PM

Ekonomia e Kinës pati muajin e saj më të mirë që nga shkurti

Industritë e mëdha të prodhimit dhe të shërbimeve në Kinë sapo patën muajin e tyre të parë të rritjes…

01/07/2022 1:49 PM

Europa është në kërkim të mënyrave për të lehtësuar kaosin e udhëtimeve gjatë verës

Anulimet e fluturimeve dhe radhët e gjata në aeroporte: Kjo nuk është ajo që udhëtarët kishin planifikuar teksa niseshin…

30/06/2022 1:59 PM

Të Fundit nga Koronavirus

Rriten rastet e reja pozitive me Covid-19; Mjekët: Nga grumbullimi në plazhe, restorante dhe bare

Rriten rastet e personave të infektuar me Covid-19. Mjekët paralajmërojnë shtim të infektimeve deri në mesin e korrikut, pasi është neglizhuar zbatimi i masave mbrojtëse, siç…


Vaksinimi kundër Covid-19, për 2022 parashikohen të shpenzohen 20 milionë Euro

Ministria e Shëndetësisë ka parashikuar të shpenzojë këtë vit 2,4 miliardë Lekë apo rreth 20 milionë Euro për vaksinimin…

29/06/2022 2:00 PM

Ristrukturohet projekti për COVID-19, Banka Botërore e shtyn deri në fund të vitit

Banka Botërore ka shtyrë deri në fund të vitit afatin për mbylljen e projektit “Përgjigja ndaj emergjencës COVID-19 e…

06/06/2022 3:24 PM

Pfizer paralajmëron për ‘valë të vazhdueshme’ të Covid ndërsa vetëkënaqësia rritet

Shefi ekzekutiv Albert Bourla nis planin për të ofruar ilaçe me kosto më të ulët për kombet më të…

25/05/2022 4:21 PM

Makina

Dërgesat e Tesla-s bien gati 18% në tremujorin e dytë pas mbylljes së fabrikës në Kinë

Tesla dërgoi 254,695 automjete elektrike (EV) në botë në tremujorin e dytë, 18% më pak krahasuar me periudhën e mëparshme. Rënia e dërgesave u ndikua nga…


Mercedes përshtat fabrikat për prodhimin e automjeteve elektrike

Mercedes-Benz po përshtat rrjetin e fabrikave për të prodhuar një gamë të re automjetesh elektrike luksoze, ndërkohë që po…

29/06/2022 3:33 PM

5 vende kërkojnë të vonojnë eliminimin e automjeteve me lëndë djegëse në BE brenda vitit 2035

Bashkimi Europian pritet të votojë ndalimin e shitjes së makinave të reja me benzinë dhe naftë, duke nisur nga…

28/06/2022 2:02 PM

General Motors po përdor Inteligjencën Artificiale për të shpejtuar kontrollin e makinave

General Motors po përfshin Inteligjencën Artificiale në procesin e kontrollit të makinave. Shtëpia automobilistike po bën “një investim strategjik”,…

23/06/2022 5:48 PM

Art

Edmond Gjikopulli, në kërkim të Eldorados

“PASDITE NË RRUGËN DON BOSKO”, 140 x 50 cm, 3,000 EURO   Edmond Gjikopulli është një ndër zërat më të rëndësishëm të artit vizual, post viteve…


Gentian Tabaku, një artist në kërkim të hapësirës së humbur

Ka një ide të gabuar se skulptura është një nga gjinitë e artit vizual të vendit tonë, e cila…

04/06/2022 10:20 PM

Albes Fusha, arratia jashtë kornize e hapësire

I diplomuar në Akademinë e Arteve për Pikturë Kavaleti, Albes Fusha shpejt u bë një ndër figurat kryesore në…

21/05/2022 10:21 AM

Viktor Ferraj, udhëtimi i një ëndërrimtari të pashërueshëm

Artisti Viktor Ferraj është një ndër trashëgimtarët e traditës më të mirë të artit vizual shqiptar, i cili me…

06/05/2022 10:02 PM

Teknologji

Kompanitë EV kanë probleme të mëdha me cilësinë

Javën e kaluar, JD Power publikoi Initial Quality Study për modelet e makinave të vitit 2022, ku zbulohet se cilësia e automjeteve të reja ka rënë…


Parashikimi i Gartner: Dërgesat e PC në nivel botëror do të bien me 9,5% në 2022

Dërgesat e smartphone-ve në Kinën e Madhe pritet të bien me 18%   Sipas parashikimeve të fundit të Gartner,…

02/07/2022 3:21 PM

“Social Media Day”, më shumë se gjysma e popullsisë botërore përdor rrjetet sociale

Rrjetet sociale e kanë lidhur botën në një mënyrë si kurrë më parë. Sot, platformat e rrjeteve sociale janë…

30/06/2022 5:11 PM

Gëzuar ditëlindjen iPhone, 15 vite nga prezantimi i telefonit të parë

Duke kujtuar Steve Jobs dhe Apple shkruajmë historinë e iPhone.    Ne të gjithë e dinim se do të…

29/06/2022 4:25 PM

Menaxhim

5 mënyra se si liderët mund të përmirësojnë shëndetin mendor të punonjësve

Punonjësit tuaj janë të stresuar. Mund të mos e keni vënë re këtë, por ata janë të stresuar. Gjatë viteve të fundit, atyre u është dashur…


Sekretet e errëta të një jave më të shkurtër pune

Javët e shkurtra të punës mund të duken si një ëndërr për shumëkënd. Ju hyni dhe dilni nga zyra…

04/07/2022 1:48 PM

6 mënyra për të gjetur një qëllim në biznes që ju frymëzon ju dhe ekipin tuaj

Ndryshe nga sa besohet, drejtimi i një biznesi me zemër dhe me një qëllim të caktuar ka shumë vlera.…

01/07/2022 1:41 PM

Hapat për të ndjekur një karrierë më të mirë për ju

Të dish se si të ndryshosh karrierën është diҫka shumë e vlefshme. Tani, ne ndodhemi në një pikë kthese…

30/06/2022 2:24 PM

Sport

Jokic nënshkruan kontratën më fitimprurëse në historinë e NBA

264 milionë dollarë në pesë vjet   Nikola Jokic , basketbollit i NBA, ka zgjatur kontratën edhe me 5 vjet me Denver Nuggets, që sipas mediave…


Si fanellat e futbollit tregojnë ngritjen dhe rënien e gjigantëve të teknologjisë

Sponsorizimi i një klubi futbolli është shumë më tepër sesa thjesht reklamimi i një kompanie, ai është simbol i…

30/06/2022 3:00 PM

Kupa e Botës në Katar, FIFA shet 1.8 milionë bileta për turneun e vitit 2022

Organizatorët kanë shitur 1.8 milionë bileta për Kupën e Botës në Katar – deklaroi të mërkurën FIFA, organi qeverisës…

29/06/2022 1:35 PM

Tre ekipe kombëtare futbolli me vlerë tregu mbi 1 miliard euro

Në dekadat e fundit, futbolli është bërë një biznes i vërtetë, me lojtarë dhe trajnerë që u kushtojnë klubeve…

28/06/2022 5:30 PM

Life Style

Zbulimi i atraksioneve të fshehta të Italisë

Italia ka nisur një projekt për të ndihmuar turistët që të zbulojnë atraksionet më pak të njohura të vendit. Nisma "Viaggio Italiano" (Udhëtim italian) synon të…


5 vende në botë ku njerëzit jetojnë më gjatë

Të jetosh shumë vite të gjata e të shëndetshme është sigurisht e dëshirueshme nga të gjithë. Në fund të…

04/07/2022 2:56 PM

Pse arkitektura e Parisit e bën këtë qytet kaq romantik

Parisi është qyteti i dashurisë dhe ka shumë gjëra që e bëjnë atë një nga qytetet më romantike në…

01/07/2022 5:10 PM

5 vendet më të mira në Europë për kampingun në natyrë

Për pushuesit aventurier, Europa është vendi i përsosur për të përjetuar natyrën. Këtu janë disa nga vendet më mahnitëse…

30/06/2022 2:16 PM