Editorial

Kur ekonomia informale “mposht” atë reale!

Nëse një ekonomisti të njohur ndërkombëtar do t’i kërkohej që të bënte një vlerësim për ecurinë ekonomike të Shqipërisë, ai do të bazohej në disa variabla, si tendencat…

Expocity hap edicionin e 5-të të panairit ndërkombëtar “Food and Drink Expo 2023”

Ushqimi po bëhet një element i rëndësishëm në promovimin e turizmit në vend. Në Expocity janë mbledhur shefat më të mirë të kuzhinës në Mesdhe, por edhe artizanët vendas më në zë të traditës kulinare shqiptare. “Ushqimi, tradita klima dhe biodiversiteti janë faktorë kryesorë për…

Kosova

Bizneset në Kosovë ankohen për mungesë të punëtorëve, rritja e pagës shihet si zgjidhje

Bizneset dhe kompanitë në Kosovë kanë filluat tashmë të ankohen për mungesë të punëtorëve. Madje shumica nga to po deklarohen haptas se mungesa e fuqisë punëtore…


Në Kosovë, mbi 21 mijë familje jetojnë me asistencë sociale

Gjatë muajit prill të këtij viti, nga skema e ndihmës sociale kanë përfituar 21 mijë e 127 familje me…

25/05/2023 3:40 PM

Më shumë se gjysma e qytetarëve në Kosovë kanë qasje në llogari bankare

 58 për qind e qytetarëve në Kosovë kanë qasje në llogari bankare, duke shënuar rritje të madhe nga 44…

25/05/2023 12:46 PM

Forcimi i Lekut po dekurajon ardhjen e turistëve nga Kosova

Përveçse eksportin e mallrave, forcimi i euros dekurajon eksportet e shërbimeve, të tilla si turizmi dhe call center. Shqiptarët…

21/05/2023 11:01 PM

Europa

Kalimi nga një vend emigrantësh në një vend imigrantësh; Ekonomia e vrullshme e Rumanisë po tërheq punëtorë të huaj

Një brez më parë, rumunët mbanin radhën për të blerë ushqime. Sot në Bukuresht, ka ende radhë, por në to nuk qëndrojnë rumunë. Në një rrugë,…


Frika e recesionit mbizotëron në Europë mes niveleve të larta të inflacionit dhe normave të interesit

Kancelari i Mbretërisë së Bashkuar, Jeremy Hunt, ka thënë se është i kënaqur nëse Mbretëria e Bashkuar bie në…

26/05/2023 3:41 PM

Ekonomia e Gjermanisë hyri në recesion në tremujorin e parë

Të dhënat e fundit nga zyra e statistikave tregojnë se ekonomia gjermane pësoi tkurrje në tremujorin e parë të…

25/05/2023 2:12 PM

Rritja e biznesit në Eurozonë e qëndrueshme në maj, por me ritëm më të ngadaltë

Prodhimi i biznesit në Eurozonë qëndroi në rritje të qëndrueshme në muajin maj, për të pestin muaj radhazi, ndonëse…

24/05/2023 2:00 PM

Rajoni

Ballkani Perëndimor sheh potencial të madh në energjinë diellore

Që nga viti 2021, janë ndërtuar parqe diellore me kapacitet 139 megavat (MW), ndërsa deri në fund të vitit 2023, është planifikuar të prodhohen deri në…


Si ia kaloi ekonomia rumune asaj hungareze?

Të dhënat makroekonomike shkaktuan habi në mbarë vendin. Sipas të dhënave, për sa i përket Prodhimit të Brendshëm Bruto…

26/05/2023 10:01 PM

Greqi, konservatorët në pushtet fitojnë zgjedhjet, por nuk arrijnë të sigurojnë shumicën e plotë

Partia në pushtet Demokracia e Re e Greqisë, shënoi një fitore dërrmuese në zgjedhjet parlamentare të ditës së diel,…

22/05/2023 11:54 AM

Rumani, rritje e kapacitetit prodhues për mbrojtjen

Rumania është në gjendje të luajë rol më domethënës në industrinë e mbrojtjes të Europës, tha komisioneri i Tregut…

20/05/2023 10:12 PM

Të Tjera nga Bota

Marrëveshja për tavanin e borxhit të SHBA drejt finalizimit ndërsa afrohet afati i pagesës

Negociatorët shpresojnë të finalizojnë një marrëveshje dy-vjeçare në ditët në vijim, ndërsa afrohet afati i pagesës   Presidenti Joe Biden dhe kryetari republikan i Dhomës së…


Investimet në energjinë diellore do të tejkalojnë për herë të parë investimet për naftën

Investimet në energjinë diellore do të tejkalojnë, për herë të parë, shpenzimet për prodhimin e naftës këtë vit, ka…

25/05/2023 3:42 PM

Banka Botërore kërkon grante dhe kapital të ri për të luftuar krizat globale

Anna Bjerde, Drejtore Menaxhuese për Operacionet e Bankës Botërore, tha se organizata do të kërkojë më shumë grante dhe…

24/05/2023 2:53 PM

Prodhimi global i kontejnerëve bie ndjeshëm ndërsa kërkesa për mallra ka rënë

Prodhimi global i kontejnerëve të transportit, ka rënë në mënyrë dramatike, pasi kërkesa për mallra ka rënë, pas lehtësimit…

23/05/2023 2:13 PM

Makina

Shitjet e makinave të reja në Europë rriten me 17.2% në prill

Nga janari në prill 2023, tregu i makinave në BE u rrit me 17.8%, në 3.5 milionë automjete të regjistruara, shkuan në raportin e saj të…


Google do të përfshijë YouTube te më shumë makina, duke nisur nga Polestar

Google njoftoi të mërkurën, me rastin e konferencës së zhvilluesve I/O, se të gjitha automjetet me Google të integruar…

12/05/2023 2:51 PM

Raporti / Kina përfaqëson rrezikun më të madh për shtëpitë automobilistike europiane

Makinat elektrike (EV) që prodhohen në Kinë janë rreziku më i madh për shtëpitë automobilistike europiane dhe mund t’u…

09/05/2023 4:44 PM

Fitimet e Ferrari rriten me 24% në TI, së shpejti rinisin dërgesat për Purosangue

Ferrari tha të enjten se fitimi në tremujorin e parë u rrit me 24% në 297 milionë euro (328.8…

05/05/2023 3:48 PM

Art

Udhëtimi i dytë i Artan Peqinit

Dialog 90 x 70 cm, vaj në kanavacë, 3400 euro   Artan Peqini vjen në harkun kohor të pak më shumë se një viti, në një…


Lajme TIRART/ Punime nga Ilirian Shima

Në panairin TIRART mori pjesë edhe Ilirian Shima, një prej artistëve më të njohur shqiptarë. Artisti ekspozoi në panair…

05/04/2023 3:30 PM

Lajme TIRART/ Punime nga Arben Golemi

Në panairin e arteve pamore TIRART mori pjesë edhe artisti i njohur Arben Golemi. Golemi ekspozoi në panair 13…

04/04/2023 3:30 PM

Lajme TIRART/ Punime nga Lec Shkreli

Piktori Lec Shkreli ishte një nga artistët që mori pjesë në panairin e arteve pamore TIRART. Shkreli ekspozoi 3…

03/04/2023 3:30 PM

Teknologji

Liderët e G7 do të mbajnë takimin e parë mbi rregulloren e IA javën e ardhshme

Udhëheqësit e G7 do të takohen javën e ardhshme për të analizuar problemet e krijuara nga mjetet e Inteligjencës Artificiale gjeneruese si ChatGPT. Javën e kaluar,…


Aplikacioni zyrtar i ChatGPT zgjerohet në më shumë vende, mes tyre dhe Shqipëria

OpenAi njoftoi me një tweet që aplikacioni zyrtar për celular i ChatGPT do të jetë i disponueshëm në më…

25/05/2023 12:30 PM

Netflix rrit kontrollin mbi ndarjen e fjalëkalimeve në botë

Netflix Inc (NFLX.O) ka zgjeruar kontrollin ndaj ndarjes së fjalëkalimeve në Shtetet e Bashkuara dhe më shumë se 100…

24/05/2023 3:11 PM

Si do të ndikojë IA gjeneruese në sistemin shëndetësor

Inteligjenca Artificiale gjeneruese nuk është vetëm një tendencë kalimtare, por një ekosistem mjetesh në evolucion të shpejtë   Pavarësisht…

23/05/2023 10:22 AM

Menaxhim

15 zakone për një ekuilibër më të mirë punë-jetë

Bota jonë është e paparashikueshme dhe po ndryshon me shpejtësi. Teknologjia sjell sfida të reja dhe, shumë shpesh, nuk arrijmë të shkëputemi. Gjithashtu, kufijtë midis jetës…


Dy mundësi pune? Si të zgjidhni më të mirën

Ne marrim shumë vendime të mëdha dhe të vogla çdo ditë. Por, kur ju paraqitet më shumë se një…

25/05/2023 1:12 PM

6 mënyra për të rritur produktivitetin

Nëpër botë, punonjësit janë nën një trysni të madhe, për të arritur rezultate të jashtëzakonshme. Duhet të përmendet gjithasut…

24/05/2023 12:51 PM

3 mënyra për të vendosur kufij në punë

Një nga përfitimet më të rëndësishme të vendosjes së kufijve të qëndrueshëm, është të pasurit hapësirë për të ndërtuar…

23/05/2023 12:53 PM

Sport

Barcelona nënshkruan marrëveshje 50 milionë euro me TP Vision

Barcelona ka një sponsor të ri te mëngët. Kompania holandeze TP Vision është bërë “partner kryesor” i klubit, në një marrëveshje disavjeçare, që do të nisë…


CIES / Brazili thyen rekordin për numrin e futbollistëve “të eksportuar”. Shqipëria, 57 lojtarë…

Brazili, eksportues i madh futbollistësh, ka thyer rekordin sipas CIES Football Observatory, me 1.289 lojtarë që ushtrojnë profesionin e…

19/05/2023 2:33 PM

Finalja Inter-Manchester City, si “Davidi përballë Goliatit”

Davidi përballë Goliatit. Italia, edhe një herë, do të ndeshet me Anglinë. Me fjalë të tjera Inter – Manchester…

18/05/2023 3:38 PM

Xherdan Shaqiri, futbollisti më i paguar i MLS

Shoqata e lojtarëve të Major League Soccer publikoi dje klasifikimin e lojtarëve më të paguar. Ndërkohë që Major League…

17/05/2023 12:00 PM

Life Style

Vizitoni Venecian pa shpenzuar asnjë qindarkë

Venecia shpesh lidhet me luksin dhe ekstravagancën, por qyteti ka shumë vende të cilat mund të vizitohen pa shpenzuar shumë, si dhe pa sakrifikuar argëtimin apo…


Më shumë se gjysma e liqeneve të mëdhenj në botë po thahen

Më shumë se gjysma e liqeneve dhe rezervuarëve të mëdhenj në botë janë zvogëluar, që nga fillimi i viteve…

26/05/2023 11:32 AM

Muzikë dhe male… një shëtitje e gjelbër në Slloveni

Qyteti Kranj, në Slloveninë Veriore, ka një popullsi prej vetëm 38,000 banorësh, por është qyteti i tretë më i…

25/05/2023 12:10 PM

Franca ndalon fluturimet me distancë të shkurtër në destinacionet ku mund të udhëtohet me tren

Në Francë është nënshkruar një ligj i ri, që ndalon fluturimet e shkurtra brenda vendit, për udhëtime që mund…

24/05/2023 10:12 AM