Editorial

Populizmi nuk ndihmon as konsumatorin, as rregullimin financiar

Skema e mbledhjes së borxheve të prapambetura nëpërmjet disa institucioneve financiare jobankare dhe shoqërive përmbarimore ka tërhequr vëmendjen e të gjithëve. Histori që tregojnë se si disa individë…

Sipërmarrësja që solli NASA-n në Shqipëri

Në episodin e radhës të podcastit "Business Plus" do të vendosim si kryefjalë të bisedës teknologjinë dhe se si investimi në këtë sektor të së ardhmes, mbledh fryte të mira. E ftuara e sotme Hatixhe Bilibashi, themeluese e ICT Academy dhe STEM Albania. Ky podkast…

Kosova

Mbi 500 milionë euro import brenda një muaji, Kosova e “zhytur” në mallrat e huaja

Gjatë vitiT të kaluar, vlera e mallrave të importuara ishte 5.8 miliardë euro. Kurse, vetëm gjatë muajit prill të këtij viti, Kosova ka importuar mbi 500…


CEFTA konsiderohet mekanizëm i domosdoshëm për Kosovën

“CEFTA është një mekanizëm i domosdoshëm për Kosovën, sepse na obligon t’i zbatojmë obligimet që kanë dalë nga Samiti…

22/05/2024 3:00 PM

Kosova e ShBA-ja nënshkruajnë memorandum bashkëpunimi në fushën e turizmit

Kryetari i Odes Ekonomike të Kosovës, Lulzim Rafuna, ka marrë pjesë në Forumin Ekonomik Transatlantik të Evropës Juglindore që…

22/05/2024 10:03 AM

Prezantohet platforma “Made in Kosova”, synohet tërheqja e investimeve të huaja

Është prezantuar platforma dhe këndi “Made in Kosova” që synon të ndërtojë një imazh ndërkombëtar të Kosovës përmes misioneve…

15/05/2024 2:05 PM

Europa

BQE është gati të fillojë uljen e normave të interesit

Philip Lane, ekonomisht, ish-guvernator i Bankës Qendrore të Irlandës dhe anëtar i bordit drejtues të Bankës Qendrore Europiane, largon frikën, se lehtësimi politikës monetare të Eurozonës…


Teknologjia e shëndetit

Inteligjenca Artificiale do t'ju vizitojë njëlloj si një mjek. Inteligjenca Artificiale është shumë premtuese në kujdesin shëndetësor. Por ajo…

24/05/2024 10:02 PM

Ekonomia gjermane rritet lehtë në tremujorin e parë të 2024

Rritja e tregtisë së jashtme, ka bërë një rrugë të gjatë për të mbështetur shifrën më të lartë të…

24/05/2024 1:53 PM

Spanja shënon rekord turistik në garën për të kapur Francën

Rritja e vizitorëve, ngjalli reagimin e disa spanjollëve dhe kërkesat për veprim të qeverisë. Spanja tërhoqi një numër rekord…

23/05/2024 2:39 PM

Rajoni

Gratë në tregun e punës/ Kush qëndron më mirë: Kosova, Shqipëria, Mali i Zi, Maqedonia e Veriut apo Serbia

Demokracia për Zhvillim (D4D) e Kosovës ka publikuar sfidat, dhe problemet me të cilat përballen gratë dhe rëndësia e tyre në shoqëri, nga pesë rajone, Kosova,…


Sektori kroat i bujqësisë nuk e ka përqafuar (ende) dixhitalizimin

Tani për tani, vetëm rreth 10% e të gjithë sektorit bujqësor kroat po përdor dixhitalizimin. Kjo është një shifër…

15/05/2024 1:41 PM

Qyteti smart më i madh në Europë po ngrihet në Greqi

Përgjatë bregut të Athinës, një kompleks i madh shtëpish, hotelesh, marinash dhe më shumë, po merr formë. Në vijën…

07/05/2024 3:20 PM

Faktorët ndikues mbi shportën e konsumatorit dhe standardin e jetës

Qeveria e Maqedonisë së Veriut dhe institucionet e saj duhet të ndërmarrin masa të balancuara që adresojnë nevojat e…

29/03/2024 10:04 PM

Të Tjera nga Bota

S&P Global: Stimuli për sektorin e pronave në Kinë, ngre rreziqe për bankat në qytetet më të vogla

Hapat e fundit të Kinës, për të ringjallur tregun e saj në vështirësi të pronave, mund të paraqesin rreziqe për bankat, që operojnë në qytete të…


Ngritja e një fuqie të re ekonomike

Sa e fortë është ekonomia e Indisë? Ajo nuk është Kina e ardhshme, por mund të shndërrojë veten dhe…

25/05/2024 10:02 PM

Ministrat e Financave të G7 mendojnë t’i japin borxh Ukrainës, nga interesat e aseteve të ngrira ruse

Ministrat e Financave të G7 janë mbledhur në brigjet e Lago Maggiore në Itali, për të diskutuar përfitimet nga…

24/05/2024 2:55 PM

Rritja e pagave në Eurozonë përkon me paralajmërimet për inflacionin drejtuar BQE

Paga e negociuar, u rrit me 4.7% nga një vit më parë në tremujorin e parë; Zyrtarët u përqendruan…

23/05/2024 2:40 PM

Makina

Prodhuesve europianë të makinave u duhet kohë që të konkurrojnë me Kinën

Shtëpitë automobilistike europiane po përballen me “një formë asimetrike të konkurrencës” jo vetëm me Kinën, por edhe me subvencionet e makinave elektrike të SHBA-së   Gjigantët…


Portet europiane shndërrohen në parkingje

Copyright Haven van Antwerpen-Brugge/Porti Antwerp-Bruges   Shitjet e makinave elektrike në Europë janë relativisht të ulëta, por kjo është…

16/05/2024 5:19 PM

Eksportet e makinave në Kinë arritën rekord të lartë në prill

Ndërkohë, shitjet brenda vendit u tkurrën   Eksportet e makinave në Kinë arritën një rekord të lartë në prill,…

10/05/2024 4:04 PM

BMW thotë se kostot dhe çmimet e ulëta të makinave të përdorura do të ndikojnë te fitimi para taksave në 2024

BMW deklaroi të mërkurën se pret një rënie të lehtë të fitimit para taksave këtë vit për shkak të…

08/05/2024 4:11 PM

Teknologji

Kina krijon fondin e tretë për të nxitur sektorin e gjysmëpërcjellësve

Kina krijoi fondin e tretë të investimit shtetëror, i parashikuar për të nxitur industrinë e gjysmëpërcjellësve, me një kapital të regjistruar prej 344 miliardë juanësh (47.5…


Europa vendos standarde për pjesën tjetër të botës me ligjet e rëndësishme të IA

Rregullat europiane mbi Inteligjencën Artificiale do të hyjnë në fuqi muajin e ardhshëm, pasi vendet e BE-së miratuan të…

22/05/2024 2:30 PM

FMN: Stabiliteti financiar global, në rrezik për shkak të kërcënimeve kibernetike

“Nevoja për bashkëpunimin global mes kompanive publike dhe private nuk ka qenë kurrë kaq e fortë, mbi të gjitha…

20/05/2024 10:00 AM

BE, hetim Meta-s mbi rreziqet e sigurisë së fëmijëve

Autoritetet rregullatore të BE-së deklaruan sot se mediat sociale të “Meta Platform”, Facebook dhe Instagram, do të hetohen për…

16/05/2024 3:00 PM

Menaxhim

Mijëvjeçarët po bëjnë pushime pa marrë leje

Një praktikë e re në kulturën e punës, thuhet se po shfaqet mes mijëvjeçarëve. Quiet quitting, është një praktikë, e përhapur së tepërmi mes mijëvjeçarëve, që…


Ky vend mesdhetar ka filluar të ofrojë viza për nomadët dixhitalë

Për t'u kualifikuar, do t'ju duhet të keni të ardhura mujore prej të paktën 3,000 dollarë, dhe nëse miratohet,…

26/05/2024 11:30 AM

Nga një punë në tjetrën

Nuk ju pëlqen puna? Hiqni dorë dhe shkoni në një kompani rivale. Lina Khan shpreson të lirojë punëtorët amerikanë…

25/05/2024 10:00 PM

Dhjetë vendet më të mira për udhëtime dhe turizëm

Lëvizjet e turistëve ndërkombëtarë në botë pritet të arrijnë nivelet para pandemisë në vitin 2024. Por, rimëkëmbja e sektorit…

25/05/2024 4:00 PM

Sport

Forbes / 50 atletët më të paguar në botë

Revista e specializuar “Forbes” publikoi edhe për vitin 2024 klasifikimin e atletëve më të paguar në botë. 10 atletët e parë më të paguar të vitit…


Raporti / Migrimi i lojtarëve është ende një trend në rritje

Studimi i fundit i CIES Football Observatory zbuloi një rritje të lojtarëve të huaj për vitin 2024, duke shënuar…

15/05/2024 5:22 PM

Tregu europian i sponsorizimeve arrin rekordin 30.9 miliardë euro

Sipas një studimi të fundit të European Sponsorship Association (ESA) në bashkëpunim me Nielsen Sports, tregu europian i sponsorizimeve…

18/03/2024 4:42 PM

Merkato e transferimit në dimër regjistroi 1.46 mld dollarë në shitje, për 5.073 transferime lojtarësh

Ndërkohë që klubet e Premier League u kursyen në merkaton e transferimeve në janar, merkatoja e dimrit gjithsesi regjistroi…

15/02/2024 10:12 AM

Life Style

Në Romë po ndërtohet një muze nëntokësor 8-katësh

Roma, nuk u ndërtua në një ditë   Dhe askund kjo nuk është më e dukshme, se në linjën C të metrosë së saj moderne, një…


Lojërat Olimpike të Parisit, rikthehet noti në lumin Senë

Mbi njëqind vjet më parë, Lojërat Olimpike të Parisit të vitit 1900, zhvilluan aktivitetet e kanotazhit dhe notit në…

26/05/2024 12:00 PM

Venecia fiton 1 milion euro në 11 ditët e para të vendosjes së taksës turistike

Më 25 prill, Venecia filloi zbatimin e tarifës për hyrjen në qytet, për udhëtarët ditorë. Periudha e provës për…

24/05/2024 2:00 PM

Vilnius është qyteti më i lirë për të kaluar pushimet në Europë

Për turistët, që kërkojnë pushime ekonomike në Europë këtë vit, ka lajme të mira. Një raport i ri, që…

23/05/2024 3:30 PM