Rexhep Erdogan urdhëron Bankën Qendrore të Turqisë të ndihmojë “ekonominë e sëmurë”

22/07/2019 4:53 PM 0 komente

Presidenti turk, Rexhep Erdogan, shkarkoi Guvernatorin e Bankës Qendrore, Murat Cetinkaya, duke thënë se ai nuk kishte zbatuar udhëzimet mbi normat e interesit dhe rrjedhimisht, Banka nuk e kishte përmbushur siç duhej rolin e saj. Z. Erdogan e shkarkoi Guvernatorin Murat Cetinkaya, një vit përpara përfundimit të mandatit katërvjeçar dhe e zëvendësoi me Murat Uysal, duke ringritur shqetësimet rreth ndërhyrjes politike në politikën monetare. “Duke qenë se Guvernatori Cetinkaya nuk po zbatonte me përpikëri udhëzimet në lidhje me normat e […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of