Roland Garros 2019, shpërblimet rriten në 42 milionë euro

29/05/2019 4:56 PM 0 komente
TEMA TE NGJASHME:

Nisi të dielën (26 maj) edicioni i 118 i Roland Garros, Grand Slemi i dytë sezonal. Tenistët më të mirë do të përballen deri më 9 qershor, në një turne ku shpërblimet janë rritur me 8% krahasuar me vitin e kaluar. (https://www.monitor.al/tenis-fillon-roland-garros-rriten-shperblimet-ne-39-milione-euro/)

Në vitin 2019, për pjesëmarrësit në këtë turne janë vënë në dispozicion 42.661.000 euro. Siç shkruhet në faqen “Rolandgarros.com”, presidenti i Federatës Franceze të Tenisit, Bernard Giudicelli, dhe drejtori i turneut, Guy Forget, donin të vijonin reduktimin e hendekut mes çmimeve të fituesve të turneut (të lojës teke për femra dhe meshkuj) dhe për lojtarët që eliminohen në raundin e parë.

Shpërblimi për dy fituesit e lojës teke – për meshkuj dhe femra – do të jetë 2,3 milionë euro; finalistët do të ndalen në 1,180 milionë euro, kurse gjysmëfinalistët, rreth 600 mijë euro.

Në lojën çift, fituesit do të shpërblehen me 580.000 euro, ndërsa sa i përket lojës çift miks (mashkull-femër) shpërblimi është 122.000 euro. Për shembull, shpërblimet për lojtarët që do të eliminohen në raundin e parë të lojës teke, janë rritur me 15%. Në rritje janë edhe kompensimet në rast kualifikimi: 16%, 11% e 14% është rritja e shpërblimeve për ata që eliminohen në raundin e parë, të dytë dhe të tretë të fazës së kualifikimit.
Rritja në lidhje me shpërblimet që lidhen me lojën çift, si për meshkuj, edhe për femra, ndryshon më shumë.

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of