rPse mund ta pesojme nga euror

22/05/2011 12:00 AM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrintEkspertet e ekonomise kane konfirmuar se ekonomia shqiptare rrezikon nga euroizim, duke rritur kostot e ulura te konkurrueshmerise Nga Laura Cela Kur përllogaritet se 40% e transaksioneve në vend janë në euro, zhvlerësimi i vazhdueshëm i lekut duket se po e shton riskun për ekonominë shqiptare. Pas nisjes së disa mekanizmave nga Banka e Shqipërisë, për frenimin e euroizimit, ekspertë të ekonomisë kanë sqaruar për “Monitor” se të gjitha strukturat qeveritare dhe monetare në vend duhet të hartojnë dhe zbatojnë […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of