Rriten aksionet aziatike

23/02/2016 9:45 AM 0 komente

Akdionet aziatike u rrtiën për ditën e dytë radhazi, duke pasuar drejt rritjes kapitalet amerikane teksa fitimet në naftë nxitën rritjen e kompanive të energjisë dhe aksioneve japoneze pas zhvlerësimit të jen.

Indeksi MSCI Asia Pacific shtoi 0.4 perqind në 121.07 në Tokio, me aksionet e materialeve dhe energjisë që udhëhoqën përparimin. Indeksi Standard & Poor’s 500 Index u rrit 1.5 perqind të hënën teksa rritja në cmimmet e naftës ndihmoi në zbehjen e shqetësimeve se po thellohet ngadalësimi i rritjes globale.

Indeksi Topix i Japonisë fitoi 0.8 perqind pasi jen ra 0.3 perqind kundrejt dollarit të hënën si pasojë e reduktimit të kërkesës për active të sigurta investimi. Treguesi ka avancuar 9.5 perqind nga niveli i ulët në 12 shkurt. Indeksi Kospi i Koresë së Jugut u rrit 0.6 perqind. Kontratat e së ardhmes për indeksin Hang Seng Index, indeksi Hang Seng China Enterprises Index dhe indeksi FTSE China A50 Index secili fituan 0.5 perqind.

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of