Rriten bursat evropiane

22/02/2016 9:41 AM 0 komente

Paund ra si pasojë e ndarjes së partisë politike në pushtet të Mbretërisë së Bashkuar mbi cështjen nëse se Britania duhet të largohet nga Bashkimi Evropian apo jo, ndërsa u rritën bursat e rajonit. Gjithashtu u rritën aksionet aziatike udhëhequr nga fitimet në aksionet kineze dhe japoneze, teksa u rrit nafta e papërpunuar .

Kontratat për indeksin Euro Stoxx 50 u rritën për herë të parë në tre sesione, ndërsa indeksi Topix i Japonisë avancoi teksa jen i dha fund fitimit dy-ditor. Rrëzimi i rregullatorit të tregut kryesor të Kinës gjatë fundjavës shkaktoi rritje të kapitalit në Shanghai dhe në Hong Kong. Monedha e Britanisë u dobësua me ritmet më të shpejta në një muaj kundrejt dollarit pasi kryebashkiaku i Londrës Boris Johnson deklaroi se do të bëjë fushatë për largimin e Britanisë nga BE-ja në referendumin e qershorit, duke u pozicionuar kiundër David Cameron.

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of