Rritet nafta

01/03/2016 10:00 AM 0 komente

Çmimet e naftës u rritën më shumë se 1 për qind të martën, duke shmangur rënien në sektorin e prodhimit të Kinës që ngjalli frikën e ngadalësimit të rritjes së kërkesës, me tregjet që u fokusuan në vend të kësaj në rënien e SHBA-së dhe prodhimin e OPEC që mund të forcojë një treg tjetër ‘të fryrë’.

Kontratat e së ardhmes për naftën e papërpunuar amerikane u tregtuan në 34.22 dollarë për fuçi, 47 më lart caktimit të tyre të fundit. Çmimet janë rritur 30 për qind nga 11 shkurti, kur kontrata ka rënë në nivelin e ulët brenda-ditës prej 26,05 dollarë për fuçi, shifra më e ulët që nga viti 2003.

Kontratat e së ardhmes për naftën e papërpunuar evropiane Brent u rritën 40 cent në 36.97 dollarë për fuçi, dhe deri mbi 20 për qind që nga 11 shkurti.

Megjithatë, të dhënat e dobëta ekonomike nga Kina dhe perspektiva e ngadalësimit të rritjes së kërkesës së naftës penguan rritjen e mëtejshme të çmimeve.

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of