Rritja e ulët dobëson mbështetjen për globalizimin

11/02/2013 3:57 PM 0 komente

Nga zhvlerësimet konkurruese te burimet nacionaliste dhe fragmentimi financiar, burimet e fuqisë së ekonomisë globale po ndiejnë barrën në vite të një rritjeje mediokre, duke i bërë më urgjente përpjekjet e G20 për të ringjallur kërkesën. Situata mund të jetë shumë më keq. Proteksionizmi tradicional tregtar është vënë në heshtje. Suksesi i Japonisë për të zhvlerësuar jenin me paralajmërimin e një politike më të lehtë monetare, bëri bujë në të gjithë botën, por nuk ndikoi në frikën për luftën e […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of