Editorial

Goditja fatale për të ardhmen e vendit

Kur Shqipëria doli nga diktatura në fillim të viteve ’90 ishte ndër shtetet më të varfra në botë. Sipas të dhënave të Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN), të ardhurat…

Video / Monitor Ekonomi

Bankat dhe transformimi teknologjik

Bankat dhe transformimi teknologjik

Sektori bankar po kalon përmes një transformimi teknologjik, që po sjell rritje të shpejtë të përdorimit të shërbimeve që ofrohen nëpërmjet kanaleve elektronike. Flutura Veipi, Drejtore e Përgjithshme e Union Bank, komenton në podcastin “Business Plus” këtë proces transformimi, mënyrën se si po e ndryshon…

Kosova

DASH: Tensionet me Serbinë pengesë për tërheqjen e investimeve të huaja në Kosovë

 Një raport i përvitshëm i Departamentit amerikan të Shtetit për Klimën e Investimeve ofron informacion mbi mjedisin e të bërit biznes në më shumë se 160…


Rritet konsumi, Kosova po importon 1 milion euro energji elektrike në ditë

Ngritja e temperaturave që ka prekur këto ditë në Kosovën ka rritur edhe kërkesën për energji elektrike. Aktualisht Kosova…

18/07/2024 12:00 PM

Kosova ende nën masa ndëshkuese, BE-ja pa vendim për heqjen e tyre

Masat ndëshkuese që Bashkimi Evropian ka vendosur ndaj Kosovës gjatë vitit të kaluar, ende nuk janë hequr. BE-ja ende…

16/07/2024 1:20 PM

Hyn në fuqi vendimi, ndalohet qarkullimi i automjeteve mbi 7.5 ton nëpër rrugët e Kosovës

Me qëllim të mbrojtës së rrugëve nga dëmtimi, Ministria e Infrastrukturës ka ndaluar qarkullimin që nga data 14 korrik…

15/07/2024 1:08 PM

Europa

Mbi 2000 fluturime të anuluara nga problemet globale me IT

Mijëra fluturime janë anuluar në mbarë botën pasi linjat ajrore dhe aeroportet pësuan ndërprerje të mëdha të aktivitetit, të shkaktuar nga problemet globale të IT. Më…


75 për qind e ndërtimeve në Kosovë janë pa leje

Procesi i legalizimit është i domosdoshëm në Kosovë. Rreth 75 për qind të ndërtimeve ekzistuese janë pa leje. Jo…

19/07/2024 2:30 PM

Banka Qendrore Europiane i mban të pandryshuara normat e interesit, thotë se presionet e çmimeve të brendshme janë ende të larta

Banka Qendrore Europiane i la të pandryshuara normat e interesit, pas uljes së tyre në qershor. “Politika monetare po…

18/07/2024 2:44 PM

Rritja e pagave në Mbretërinë e Bashkuar bie, por mbetet mbi 5%

Inflacioni i pagave është më i fortë se parashikimi i Bankës së Anglisë në maj. Rritja e pagave në…

18/07/2024 1:21 PM

Rajoni

Greqia është vendi më kompleks i Europës për të bërë biznes

Greqia është vendi më kompleks i Europës për të bërë biznes sipas Indeksit Global të Kompleksitetit të Biznesit (GBCI) të publikuar nga TMF Group, një ofrues…


10% rumunëve zotërojnë 58% të pasurisë

Rreth 10% e rumunëve zotërojnë afërsisht 58% të pasurisë totale neto në vend, sipas një raporti të ri nga…

17/07/2024 2:33 PM

Ndërtimi në Serbi, nxitësi kryesor i PBB-së

Punësimi në sektorin e ndërtimit arriti në nivele rekord në muajin mars. Ndërtimi i shtëpive të reja dhe i…

16/07/2024 3:10 PM

Pesë parajsa ballkanike për nomadët dixhitalë, mes tyre edhe Ksamili

Europa nuk njihet saktësisht si një destinacion ekonomik për nomadët dixhitalë, veçanërisht me krizën e kostos së jetesës, por…

09/07/2024 2:21 PM

Të Tjera nga Bota

Përditësimi i softuerit solli ndërprerjet globale të IT-së, CEO i CrowdStrike: Po punohet për ta rregulluar

Crowdstrike pranon se 'defekti' në përditësimin e softuerit është shkaku i ndërprerjes së IT, duke shkaktuar kaos në mbarë botën Ndërprerja globale e rrjeteve kompjuterike që…


Kompanitë në mbarë botën goditen nga problemet me IT, vonesa me fluturimet

Bizneset në mbarë botën, nga linjat ajrore te shërbimet financiare dhe grupet e mediave, u goditën nga një ndërprerje…

19/07/2024 9:45 AM

Kriza klimatike po i bën ditët më të gjata, zbulon studimi

Shkrirja e akullit po ngadalëson rrotullimin e planetit dhe mund të prishë trafikun e internetit, transaksionet financiare dhe GPS.…

17/07/2024 4:00 PM

Protestat do të përhapen nëse qytetet europiane nuk trajtojnë turizmin masiv, thotë zyrtari i UNESCO-s

Protestat në Spanjë do të përhapen, nëse zyrtarët europianë nuk arrijnë të trajtojnë efektin negativ të turizmit masiv në…

16/07/2024 2:00 PM

Makina

ACEA: Shitjet e makinave të reja në BE rriten me 4.3% në qershor

Shitjet e makinave të reja në Bashkimin Europian u rritën me 4.3% në qershor, duke arritur nivelin më të lartë që nga korriku 2019, falë tregjeve…


Italia dhe Spanja mbështesin taksat e BE-së mbi importet e makinave elektrike të prodhuara në Kinë

Italia dhe Spanja mbështesin taksat e Bashkimit Europian mbi importet e makinave elektrike të prodhuara në Kinë – deklaruan…

15/07/2024 4:33 PM

Shitjet globale të makinave elektrike rriten me 13% në qershor

Bien me 7% në Europë, sipas Rho Motion   Shitjet globale të makinave tërësisht elektrike dhe plug-in hibride u…

12/07/2024 2:28 PM

Dërgesat e Tesla në T II mundin parashikimet, falë uljes së çmimeve dhe stimujve

Tesla raportoi të martën një rënie më të vogël se sa pritej të dërgesave të automjeteve në tremujorin e…

02/07/2024 5:07 PM

Teknologji

Huawei ndërton një qendër chip-ash 1.4 miliardë dollarë

...ndërkohë që përballet me sanksionet e SHBA-së   Një ndër konkurrentët kryesorë të Kinës në luftën e chip-ave ka ndërtuar një qendër për kërkimin dhe zhvillimin…


“TikTok duhet të respektojë ligjin e BE-së mbi tregjet dixhitale”

Bytedance humbet apelin e statusit të ‘gatekeeper’ në Gjykatën e Luksemburgut   Bytedance, shoqëria mëmë e aplikacionit për ndarjen…

17/07/2024 2:45 PM

IDC: Tregu i smartphone vijon të rikuperojë terren në tremujorin e dytë

Dërgesat rriten me 6.5%   Dërgesat e smartphone në tremujorin e dytë 2024 u rritën me 6.5% me bazë…

16/07/2024 3:00 PM

Si do ta përcaktojë OpenAI se sa të fuqishëm janë sistemet e tij të IA

OpenAI ka krijuar një sistem për të përcaktuar sa inteligjente janë sistemet e tij të IA, duke nisur nga…

15/07/2024 2:19 PM

Menaxhim

Vendi ku të huajt janë të kënaqur me karrierën e tyre

Të huajt që emigrojnë në Danimarkë janë ndër më të lumturit me jetën e tyre të punës, sipas sondazhit të fundit të Expat Insider nga InterNations,…


3 mënyra se si drejtuesit mund të frymëzojnë punonjësit

Si të mendoni për të shfrytëzuar kapacitetin e punonjësve në dukje të papërkushtuar. Platforma Gallup, autoritet botëror për të…

17/07/2024 12:30 PM

“Hapini sirtarët me radhë”, mënyra e Napoleonit për të qenë më të zgjuar dhe më të suksesshëm

Dëshironi të jeni më të përqendruar dhe produktivë? Përpjekja për të kryer shumë detyra është e paefektshme. Çelësi është…

16/07/2024 12:30 PM

Udhëheqësit botërorë më të paguar në 2024

Edhe pse pagat e tyre janë larg pagave drejtuesve të korporatave të mëdha, presidentët, kryeministrat dhe drejtuesit e tjerë…

14/07/2024 12:00 PM

Sport

Fituesit e Kampionatit Europian në vite

Fituesit e Kampionatit Europian që nga fillimi i Turneut pasi SpanJa mundi Anglinë 2 - 1 në finalen e së dielës në Berlin. Vendet që kanë…


EURO 2024, ekipet gjobiten me më shumë se 1.2 milionë euro nga UEFA

Federatat Kombëtare të Futbollit, të përfaqësuara në Kampionatin Europian të Futbollit, EURO 2024 janë gjobitur më shumë se 1.2…

02/07/2024 3:43 PM

10 muzetë më të mirë të futbollit në Europë

Më 14 qershor nisi në Gjermani, Kampionati Europian i Futbollit, Euro 2024. Është e vështirë të mos përfshihesh nga…

24/06/2024 5:07 PM

Sa vlen Euro 2024, të ardhurat, kostot dhe ndikimi në vendin pritës

Një xhiro të ardhurash thuajse 2.5 miliardë euro, që do të sjellë më shumë se 1 miliard euro në…

14/06/2024 5:02 PM

Life Style

Rruga më e shtrenjtë në Europë ndodhet në Itali

Për drejtuesit e automjeteve, që duan të udhëtojnë në Itali me makinë këtë verë, duke bërë udhëtimin nga Milano në Bari, mënyra më e shpejtë për…


Pse ky ishull përrallor pranon vetëm 400 turistë

Ishulli Lord Howe ka pamjen e një destinacioni të përshtatshëm për turizëm masiv, me maja malesh të gjelbëruara, plazhe…

17/07/2024 3:30 PM

Vreshtat më të bukura të Europës, Shqipëria renditet e katërta

Një studim ka parë më shumë se 20,000 komente të Google për të vlerësuar se cilat destinacione janë më…

16/07/2024 3:30 PM

Vendi i bukur europian ku transporti publik është falas

Nëse po planifikoni udhëtime të shkurtra nëpër Europë, nuk duhet të anashkaloni një vizitë në Luksemburg. Jo larg nga…

15/07/2024 12:30 PM