Rumani / Banka qendrore i mban të pandryshuara normat

30/11/2020 9:39 AM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrintBanka qendrore e Rumanisë e mbajti normën e interesit të pandryshuar të enjten në 1.50%, duke paralajmëruar pasiguri “jashtëzakonisht të lartë” dhe uli kërkesën e rezervës minimale për detyrimet e valutave të forta të bankave tregtare. Hartuesit e politikave thanë se ruajtja e besimit në monedhën rumune leu, mbështet politikën monetare këtë vit, duke pasur parasysh zgjerimin e buxhetit dhe deficitet e llogarisë rrjedhëse përpara zgjedhjeve parlamentare të 6 dhjetorit. Edhe para pandemisë, Rumania po luftonte me një mungesë në […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of