Rumani / Erste Group parashikon rritje të PBB-së me 4.2%

22/03/2021 12:40 PM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrintGrupi austriak Erste parashikon që PBB-ja e Rumanisë të rritet me 4.2% këtë vit – e cila do të kompensonte plotësisht rënien e vitit të kaluar prej 3.9%. Parashikimi është afër atij zyrtar të qeverisë (4.3%), i cili shihet si i realizueshëm si nga Banka Kombëtare e Rumanisë (BNR), ashtu edhe nga Këshilli Fiskal. Erste Group, i cili është aktiv në shumicën e tregjeve të rajonit, shprehu optimizëm për ekonomitë e Europës Qendrore dhe Lindore (EQL) në përgjithësi. “Kam besim […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of