Rumani / Inflacioni mbetet i pandryshueshëm në dhjetor  

08/02/2021 11:35 AM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrintInflacioni i çmimeve të konsumit në Rumani mbeti i pandryshuar në dhjetor, treguan shifrat nga Instituti Kombëtar i Statistikave. Indeksi i çmimeve të konsumit u rrit me 2.1% në bazë vjetore në dhjetor, i njëjtë me atë të nëntorit. Ekonomistët prisnin inflacion 2.0%. Çmimet e ushqimeve u rritën me 3.24% dhe çmimet e mallrave jo-ushqimore, me 1.01%. Kostot e shërbimit u rritën me 2.69%. Në bazë mujore, çmimet e konsumit u rritën me 0.34% në dhjetor. Inflacioni vjetor, bazuar në […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of