Rumani / Inflacioni mbetet i qëndrueshëm në dhjetor

01/02/2021 12:40 PM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrintInflacioni i çmimeve të konsumit të Rumanisë mbeti i pandryshuar në dhjetor, treguan shifrat nga Instituti Kombëtar i Statistikave. Indeksi i çmimeve të konsumit u rrit me 2.1% në bazë vjetore në dhjetor, i njëjtë me atë të nëntorit. Ekonomistët kishin parashikuar një inflacion prej 2.0%. Çmimet e ushqimeve u rritën me 3.24% dhe çmimet e mallrave jo-ushqimore me 1.01%. Kostot e shërbimit u rritën me 2.69%. Në bazë mujore, çmimet e konsumit u rritën me 0.34% në dhjetor. Inflacioni […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of