Rumani / Inflacioni ngadalësohet  

25/05/2020 10:36 AM 0 komente

Inflacioni i çmimeve të konsumit në Rumani u lehtësua në prill, dhe prodhimi industrial ra në mars, i nxitur nga rënia në prodhim, në punimet minerale dhe nxjerrjen e gurëve, treguan të mërkurën të dhënat nga Instituti Kombëtar i Statistikave. Indeksi i çmimeve të konsumit u rrit me 2.7% në prill, pas një rritjeje prej 3.0% në mars dhe në shkurt. Çmimet e produkteve ushqimore u rritën me 5.72% dhe ato të produkteve joushqimore u rritën me 0.53% në prill. […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of