Rumani / Inflacioni ulet në shtator

09/11/2020 12:43 PM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrintInflacioni i çmimeve të konsumit në Rumani u ul në shtator, treguan të hënën shifrat nga Instituti Kombëtar i Statistikave. Indeksi i çmimeve të konsumit u rrit me 2.5% në bazë vjetore në shtator, pas një rritjeje prej 2.7% në gusht. Ekonomistët kishin pritur një inflacion prej 2.8%. Çmimet e ushqimeve u rritën me 4.96% dhe çmimet e mallrave jo-ushqimore u rritën me 0.62%. Kostot e shërbimit u rritën me 2.89%. Në bazë mujore, çmimet e konsumit ranë me 0.14% […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of