Rumani: Konkurrenca detyron operatorët mobilë të gjejnë konsensus për tarifat

09/09/2013 11:16 AM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrintNë disa shtete të Europës Perëndimore, por dhe Lindore, diferencimi mes tarifave brenda rrjetit dhe jashtë rrjetit nga operatorë të ndryshëm po bëhet problem shqetësues, duke nxitur reagimet e autoriteteve konkurruese. Ato kanë konstatuar që diferencimi abuziv me tarifat midis thirrjeve “on net” (brenda rrjeteve të tyre përkatëse) dhe atyre “off net” (rrjetet rivale) ndikojnë negativisht në konkurrencë dhe dëmtojnë lëvizshmërinë e tregut. Hetim po kryhet dhe në Shqipëri… Në Rumani, Këshilli i Konkurrencës ka detyruar katër operatorët mobilë që […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of