Rumani / Moody’s rishikon perspektivën në negative

11/05/2020 12:30 PM 0 komente

Shërbimi i Investitorëve Moody’s deklaroi se ka ndryshuar perspektivën për Rumaninë nga stabël në negative, duke konfirmuar emetuesin afatgjatë dhe të huaj “Baa3”, si dhe vlerësime të pagarantuara, raportoi Trading Economics. Një nga nxitësit kryesorë për ndryshimin e perspektivës është përkeqësimi strukturor i financave publike, i shoqëruar nga një rritje e detyrimeve afatgjata që lidhen me reformën e pensioneve në vitin 2019, deklaroi Moody’s, në një njoftim për shtyp. Agjencia shprehu gjithashtu shqetësimin për përkeqësimin e pozitës së jashtme të […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of