Rumani / Në euro në 2027-2028

08/03/2021 12:45 PM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrintKryeministri rumun, Florin Citu, tha se ai shpreson që vendi do të jetë në gjendje të miratojë euron në 2027-2028 dhe të hyjë në zonën Schengen këtë vit. “Rruga për në Eurozonë është vonuar nga kriza e koronavirusit. Ne do të bëjmë gjithçka për të arritur këtë qëllim, por nevojitet një konvergjencë e vërtetë. Ne do të kompensojmë vonesën midis viteve 2021 dhe 2024, por duhet të jemi të vetëdijshëm se pranimi në Eurozonë do të jetë i mundur vetëm […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of