Rumani/ Parlamenti miraton rritjen e pagave të sektorit shtetëror për 2018

19/06/2017 12:15 PM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrintDhoma e Ulët e Parlamentit të Rumanisë miratoi një projektligj të pagave të sektorit publik, që parashikon një rritje prej 25% në të gjithë bordin që nga janari 2018, pavarësisht kritikave nga Komisioni Europian dhe Fondi Monetar Ndërkombëtar. Ministri i Financave, Viorel Stefan, deklaroi se rritjet e mëtejshme për personelin e sektorit shëndetësor, duke përfshirë mjekët, infermierët dhe punëtorët e arsimit janë shtyrë për më vonë. Qeveria e majtë socialdemokrate, e cila ka një shumicë të fuqishme në Parlament, tha […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of